Answer:
The required equation is
d = 4c
where d represents the cost of cookies in dollar and c represents the number of boxes of cookies.
Step-by-step explanation:
Given that, the cost of each box of cookies is $4.
It means,
The cost of 1 box of cookies is $4.
The cost of 2 boxes of cookies is $(4+4) =$(2×4)
The cost of 3 boxes of cookies is $(4+4+4) =$(3×4)
The cost of cookies
=(Number of boxes × 4)
The required equation is
d = 4c
where d represents the cost of cookies in dollar and c represents the number of boxes of cookies.
If you call x the total value of the sales, the sale over 12,000 will be: g(x) = 12,000 - x.
And the commission is 4.1% of that = 0.041 * (12,000 - x) = 0.041 * g(x)
So, if f(x) = 0.041x, to calculate the commission you first have to calculate g(x) = 12,000 - x, and the f(g(x))=0.041[12,000 - x].
Which leads you to the solution for the commission as [f o g] (x) = f (g(x)) = 0.041 (12,000 - x).
Answer: [ f o g] (x)
Using sin rule:
a/sin A =b/sin B=c/sin c
SIN A=sin 46=0.72
THEN:sin B =(0.72*26)/33=0.57
then B= 34°
AS the sum of triangle angles=180
then C=180-(46+34)=100°
then c =(a*sin C)/sin A
sin C=sin 100=0.98
=(33*0.98)*0.72=45
Answer:
a) 51.4
b) answer attached
c) 48.59% female
Step-by-step explanation:
a) Male driver = 100-48.6 = 51.4%
b) answer attached below
c) probability that out of 20-64 group a randomly selected sample is female
( 39.54 ÷ 81.36 ) x 100
= 48.59% chance of her being a female
1.Since 5 is less than 8, borrow 1 from the next column to make 15.
2.Calculate 15 - 8, which is 7.
3.Calculate 3 - 3, which is 0.
4.Since 2 is less than 5, borrow 1 from the next column to make 12.
5.Calculate 12 - 5, which is 7.
6..<span>Calculate 9 - 2, which is 7.</span>
7.<span>Therefore, 102.45 - 25.38 = 77.07.</span>