Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
Answer: All the real values except x ≠ 7 and the x for which f(x)≠-3
Step-by-step explanation:
Since, For function f , the domain is R - {7}
That is, If x is any element of the domain of the function f,
Then, x ≠ 7
(gof)(x) = g(f(x))
Since, For the function g, the domain is R - {-3}
Thus, If f(x) is any element of the domain of the function g,
Then f(x)≠ -3
Hence, Fourth Option is correct.
0.07 * 1.22
Is equal to 0.0854
Answer:
$122.89
Step-by-step explanation:
The two number you have in this equation are 108.75 and 13% (or .13)
first you want to multiply 108.75 to .13
108.75 * .13 = 14.1375
Now, you add 14.1375 to 180.75 and round to the nearest hundredth
180.75+ 14.1375=122.8875
$122.89
Answer:
a) distance halfway = 16.49 [m], displacement halfway = 10.5 [m]
b) distrance traveled increases when the child completes one circuit of the track.
Step-by-step explanation:
a) Distance is a scalar quantity that tells you how much space a body has covered when moving. Displacement is a vector quantity that tells you how far from its initial position and object is after moving.
In this case, the child goes around the track only halfway from point 1 to point 2. We know the circunference or perimeter of a circle to be 2*PI*radius. We also know the child only when halfway, so we need to divide the perimeter by 2, thus we get distance = PI*radius
- distance halfway = (PI)*(5.25) = 16.49 [m]
And now that we know the definition of displacement, we can easily see that the child went from point 1 to point 2 which is located at a distance of 1 diameter from point 1:
- displacement halfway = D = 2*radius = 2(5.25) = 10.5 [m]
b)What happens to the distance when the child completes one circuit? The distance will increase beause he is now completing the circuit so he is covering more ground in his movement:
- distance circuit = 2*(PI)*radius = 2(PI)(5.25) = 32.99 [m]
32.99 is more than 16.49 so we are certain that the distance increases.