Answer:
The company decided to increase the price by $9.60, or by 48%.
Step-by-step explanation:
To measure the price difference in dollars is simple, just subtract the old price from the new one:

Divide the price change by the old price to find the price increase in percentage:

Answer:
i) There are 40320 possible orders
ii) There are 336 possible orders for the first 3 positions.
Step-by-step explanation:
Given: The number of finalists = 8
The number of boys = 3
The number of girls = 5
To find the number of sample point the sample space S for the number of possible orders, we need to find factorial of 8!
The number of possible orders = 8!
= 1 x 2 x 3 x 4 x 5 x 6 x 7 x 8
= 40320
ii) From all 8 finalist, we need to choose first 3 position. Here the order is important. So we use permutation.
nPr =
Here n = 8 and r = 3
Plug in n =8 and r = 3 in the above formula, we get
8P3 = 
= 
= 6.7.8
= 336
So there are 336 possible orders for the first 3 positions.
Answer:
Investor B
Step-by-step explanation:
Investor A: 2% of 12 million is 240,000
Investor B: 30% of 1 million is 300,000
Thus, Investor B has a greater investment limit
Answer:
B. 0.835
Step-by-step explanation:
We can use the z-scores and the standard normal distribution to calculate this probability.
We have a normal distribution for the portfolio return, with mean 13.2 and standard deviation 18.9.
We have to calculate the probability that the portfolio's return in any given year is between -43.5 and 32.1.
Then, the z-scores for X=-43.5 and 32.1 are:

Then, the probability that the portfolio's return in any given year is between -43.5 and 32.1 is:

Answer: A for paragraph one, b for 2, c for the second three
Step-by-step explanation: