answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
2 years ago
13

Dylan has $18 to ride go-Karts and play games at the Fair. Suppose the go-Karts cost $5.50. Write and solve an inequality to fin

d the ost he can spend on games.
Mathematics
1 answer:
iren2701 [21]2 years ago
4 0

is Dylan going once on the go-Karts? if he is then the inequality would be : 5.50+x=18.

subtract 5.50 from both sides and you’ll get x=12.50.

hope this helped and correct me if I’m wrong !!

You might be interested in
Mr. Conner is placing stone tiles to make a patio. Each tile is 1 square foot. The drawing shows the dimensions of his patio. A
olga_2 [115]

Answer:

The answer is 300

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The music you hear when listening to a magnetic cassette tape is the result of the magnetic tape passing over magnetic heads, wh
Elden [556K]

Using the given formula T = LS

And given the time is 3 minutes (3 x 60 = 180 seconds)and the speed is 4-1/2 inches per second:

180 = L x 4-1/2

Solve for L by dividing both sides by 4-1/2:

L = 180 / 4-1/2

L = 40

The length should be 40 inches.

7 0
2 years ago
the mean length of 7 books is 258 pages . the longest book has 294 pages. what is the mean length of the other 6 books
den301095 [7]
I think you divide.. find the mean of all of the numbers?
8 0
2 years ago
During a sale, 20-cent candy bars were sold at 3 for 50 cents. How much is saved on 9 bars?
Mazyrski [523]

Answer:

Step-by-step explanation:

$0.30

Step-by-step explanation:

1 bar of candy = $0.20

3 bars of candy = $0.50

To solve, multiply for both:

If you pay for each candy bar individually, they each cost $0.20. Multiply 9 with 0.20:

9 x 0.20 = $1.80

If you pay for the candy bars by 3's, they cost $0.50 each pack. Divide 9 with 3, then multiply by 0.50:

9/3 = 3

3 x 0.50 = $1.50

Subtract the total cost of the individual from the pack:

$1.80 - $1.50 = $0.30

. $0.30 is your answer.

8 0
2 years ago
Kari bought 3 boxes of cookies to share with a book club. Each box contains 12 cookies. The expression represents the number of
ivanzaharov [21]

<u>ANSWER:</u>

Kari bought 3 boxes of cookies to share. The algebraic expression is \frac{36}{x}

<u>Solution:</u>

Given, Kari bought 3 boxes of cookies to share with a book club.  

Each box contains 12 cookies.  

So, in total we have 3 x 12 cookies = 36 cookies.

Now, we have to find how many cookies can each person p will get.

Let, the total number of persons be x.

Then, after equally sharing the cookies,

\text { Number of cookies with each person }=\frac{\text {number } of \text { cookies available.}}{\text {total number of persons}}

=\frac{36}{x} \text { cookies. }

Hence, the algebraic expression is \frac{36}{x}

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • kevin draws a figure that has four sides all sides have the same length . his figure has no right angles . what figure does kevi
    15·2 answers
  • Which of the following symbols represents ray XY
    7·1 answer
  • I have a limited time please help ;-;
    9·2 answers
  • The constant-pressure specific heat of air at 25°C is 1.005 kJ/kg. °C. Express this value in kJ/kg.K, J/g.°C, kcal/ kg. °C, and
    9·1 answer
  • A certain 3​-ft by 3​-ft rubber​ shop-floor mat costs ​$43. A 3​-ft by 4​-ft foam mat costs ​$27. Which of these mats has the lo
    7·1 answer
  • What is the nth term rule of the linear sequence below?
    12·2 answers
  • A small-business Web site contains 100 pages and 60%, 30%, and 10% of the pages contain low, moderate, and high graphic content,
    5·1 answer
  • 1. Between finishing their dinner and going to bed, Zac and Lucy had 4 hours.
    8·1 answer
  • Select all quantities that are proportional to the diagonal length of a square. A. Area of a square B. Perimeter of a square C.
    13·1 answer
  • Use the formula to compute Isabel’s monthly loan payment, assuming that she makes a down payment of $5,000. Recall that the tabl
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!