For this case what we can do is the following rule of three:
54.99 ------> 100%
32.99 ------> x
We clear the value of
x = (32.99 / 54.99) * (100)
x = 59.99272595
Therefore, the discount percentage is:
100-59.99272595 = 40.00727405%
To the nearest percent;
40%
Answer:
The percent markdown of the coat is:
40%
For this question my answer would be
g(x)=(1.6)x-9+5
Hope this Helps
Given that t<span>he x-axis represented the number of small tanks and the y-axis represented the number of large tanks.
Given that </span>h<span>is small tanks would require 2 oz of conditioner and his large tanks would require 6 oz of conditioner and there are a total of 72 oz of water conditioners available.
The line representing the various combinations of </span>tanks he could put the water conditioner into is given by 2x + 6y = 72.
Since, t<span>he manager labeled only the intercepts.
The x-intercept is the value of x when y = 0 and is given by
2x + 6(0) = 72
x = 72 / 2 = 36
Thus, the x-intercept is (36, 0)
</span>
<span>The y-intercept is the value of y when x = 0 and is given by
2(0) + 6y = 72
y = 72 / 6 = 12
Thus, the x-intercept is (0, 12)
Therefore, the points labeled by the manager are: (0, 12) and (36, 0)
</span>
V=40L
.005*40=.2
40-.2 * 7 = 38.6 L after 1 week