Answer:
V(t) = 25000 * (0.815)^t
The depreciation from year 3 to year 4 was $2503.71
Step-by-step explanation:
We can model V(t) as an exponencial function:
V(t) = Vo * (1+r)^t
Where Vo is the inicial value of the car, r is the depreciation rate and t is the amount of years.
We have that Vo = 25000, r = -18.5% = -0.185, so:
V(t) = 25000 * (1-0.185)^t
V(t) = 25000 * (0.815)^t
In year 3, we have:
V(3) = 25000 * (0.815)^3 = 13533.58
In year 4, we have:
V(4) = 25000 * (0.815)^4 = 11029.87
The depreciation from year 3 to year 4 was:
V(3) - V(4) = 13533.58 - 11029.87 = $2503.71
Answer:
From $1600 to $3400.
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 2500
Standard deviation = 300
What interval of dealer incentives would we expect approximately 99.7% of vehicles to fall within?
By the Empirical Rule, 99.7% fall within 3 standard deviations frow the mean. So
From 2500 - 3*300 = 1600 to 2500 + 3*300 = 3400.
Answer:
According to the proble, the total number of goals are 1+11+15+23 = 50: 1 by the goalkeeper, 11 by defense, 15 by midfielders and 23 by strikers.
So, each probability can be found by using standard probabilities

<h3>(a) Defense</h3>

Therefore, the defense has a probability of 22% of score that goal.
<h3>(b) Midfielders</h3>

Therefore, midfielders have a probability of 30% of scoring that goal.
<h3>(c) Strikers.</h3>

Therefore, strikers have a probability of 46% of scoring that goal.
Answer:
155 Units
Step-by-step explanation:
Rate of Bug (given) = 11 units PER MINUTE
It never changed direction, so it was going in positive direction (assume).
In 7:15 pm (evening), it was at Point 100,
We want the point at which it was at 7:20 pm.
7:20pm - 7:15pm = 5 minutes
So, time passed 5 minutes. It's rate is 11 units PER MINUTE, so in 5 mins:
11 * 5 = 55 units
<em>Assuming he is going in positive direction</em>, the bug will be at:
100 + 55 = <u>155 Units</u>