1. The function that models this equation is:
Since the value V (x) of the copier depreciates over
time, hence the 500 must be negative, therefore the equation:
V(x) = −500x + 4800
2. The rate of change for the function is:
The rate of change is also equivalent to the slope of the
equation, in this case the slope is equal to:
-$500/1 year
3. The model predicts that the value of the copier after
3 years will be:
Substituting the value of x = 3 to the function gives us:
V(x) = −500 (3) + 4800
V(x) = $3,300
4. The model predicts that the value of the copier after
7 years will be:
Substituting the value of x = 7 to the function gives us:
V(x) = −500 (7) + 4800
V(x) = $1,300
Answer:
The required equation is
d = 4c
where d represents the cost of cookies in dollar and c represents the number of boxes of cookies.
Step-by-step explanation:
Given that, the cost of each box of cookies is $4.
It means,
The cost of 1 box of cookies is $4.
The cost of 2 boxes of cookies is $(4+4) =$(2×4)
The cost of 3 boxes of cookies is $(4+4+4) =$(3×4)
The cost of cookies
=(Number of boxes × 4)
The required equation is
d = 4c
where d represents the cost of cookies in dollar and c represents the number of boxes of cookies.
So average is of the first 6 tests is 82 well that means
(test1 + test2+ test3+ test4 + test5+test6)/6 = 82
so now let do some cross multiplliying
test1 + test2 + test3 + test 4 + test5 +test6 = 82*6
test1 + test2 + test3 + test 4 + test5 +test6 = 492
now lets see if we can find that 7th test score
(test1 + test2 + test3 + test4 + test5 +test6 + test7)/7 = 80.5
So look we found test1 + test2 + test3 + test4 + test5 +test6 to be 492 so lets substitute.
(492 + test7 )/7 = 80.5
test7 = (80.5*7)-492 = 71.5
Answer:
P(t) = 27000 * (1/9)^(t/4)
Step-by-step explanation:
This problem can me modelled with an exponencial formula:
P = Po * (1+r)^t
Where P is the final value, Po is the inicial value, r is the rate and t is the amount of time.
In this problem, we have that the inicial population/value is 27000, the rate is -8/9 (negative because the population decays), and the time t is in months, so as the rate is for every 4 months, we use the value (t/4) in the exponencial.
So, our function will be:
P(t) = 27000 * (1-8/9)^(t/4)
P(t) = 27000 * (1/9)^(t/4)
Answer:
In Phoenix they consume 60% more avocados than in Denver.
Step-by-step explanation:
Given that in Denver they consume 75 units of avocados, while in Phoenix they consume 120 units of said fruit, to determine the percentage difference between the consumption of both cities it is necessary to perform the following calculation:
75 = 100
120 = X
((120 x 100) / 75) = X
(12,000 / 75) = X
160 = X
160 - 100 = 60
Therefore, in Phoenix they consume 60% more avocados than in Denver.