Since the parabola passes by the center its equation is:
y = ax². But it opens downward, that means the coefficient a is negative.
Then the equation becomes:
y = - ax², with x = 0 as its axis of symmetry.
We are given that the height is 84 ft when the opening downward is 42 ft.
That means to the (height) y, corresponds x =+21 & x=-21 (due to symmetry).
In order to calculate a let's plug y & x with their related values:
y = - ax²
84 = - a(21)²
84 = - a(441) and a = - 84/441 ↔ a = - 4/21
And the final equation is : y = -4/21. x²
Start with the solution
x=-25
use the reverse of what they asked
they wanted division and addition
we use multiplication and subtract
ok
x=-25
we can use subtraction and multiplication in any order
minus 10 from both sides
x-10=-35
multiply both sides by 4
4(x-10)=-140
4x-40=-140 is a possible equation
Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer
A. A = -10 x, B = -4
<u>Explanation:</u>
Given:
For A:
The Quotient of the Operation is -5 x
The Divisor of the Operation is 2
So the remainder is -10 x
For B:
The Quotient of the Operation is -2
The Divisor of the Operation is +2
So the remainder is -4
So, the missing values in the table is A = -10 x and B = -4