Answer:
<em>147 toys</em>
Step-by-step explanation:
<em>for 1 person, 28toys/8hours = 3.5toys/ 1hour </em>
<em>for 42 people, 42 * 3.5toys/ 1hour = 147 toys/hour</em>
<em></em>
<em>~Hope it Helps!~</em>
We have an arithmetic progression:
Nth=an
an=a₁+(n-1)d
a₁ is the first term.
n=number of terms.
d=common difference
10,17,24,31...
a₁=10
d=a₂-a₁=17-10=7
Therefore:
Nth=an
an=a₁+(n-1)d
an=10+(n-1)7
an=10+7n-7
an=7n+3.
Therefore: the formula for the nth is, an=a+(n-1), in this case; an=7n+3,
To check:
a₁=7*1+3=10
a₂=7*2+3=17
a₃=7*3+3=24
a₄=7*4+3=31
a₅=7*5+3=38.......
Answer:
Choice A: there is insufficient evidence to conclude that the mean for the fiber content is less than 2.5 gms.
Step-by-step explanation:
From the graphs given the more appropriate is one sample t- test
One sample t- test is used and the results are
Hypothesis Test Fiber
Sample Mean 2.62
Sample St. Dev 3.492
Degrees of Freedom 24
t- test statistic 0.1718
p- value 0.5675
the critical region for this test at ∝= 0.05 is t < -1.711
There is not enough evidence to reject the null hypothesis.
Since the calculated t= 0.1718 does not fall in the critical region the null hypothesis is accepted that the mean fiber content is not less than 2.5 grams.T
The answer is probably 590,000 because isn't it subtraction