<span>Simon
has 5 employees, each works 6 4/15 hours per day
First, let’s convert the fraction into decimals
=> 6 4/15 = 94/15 or 6.27 hours
=> 31.33 … repeating decimals.
now, let’s convert this decimals to fraction
=> 31.33 = 31 1/3
Thus, the answer is D. 31 1/3, the total number of hours that his employees
works per day.</span>
V=hpir^2
r=2
h=5
pi≈3.141592
v=5*3.141592*2^2
v=5*3.141592*4
v=20*3.141592
v=62.83185307179586476925286766559
round to tenth
62.8 cubic units
Answer:
1kg of salami cost $9.1
Step-by-step explanation:
Hailey paid $13 for 1 3/7 kg of sliced salami.
What was the cost per kilogram of salami?
Cost of 1 3/7 kg of sliced salami=$13
1 3/7 kg=10/7kg
Let x=1 kg of sliced salami
10/7 kg of x=$13
$13=10/7x
13=10/7*x
x=13 ÷ 10/7
=13×7/10
=91/10
=9.1
x=$9.1
Therefore, 1kg of salami cost $9.1
Answer:
I hope this image and explanation helps you!
Step-by-step explanation:
All students in the eighth grade were surveyed, so we can make the valid conclusion that 18% of all students in the eighth grade at Lincoln Junior High School have pancakes as their favorite breakfast.
However, the question did not ask about the students' favorite meal of the day, so we cannot draw any valid conclusions about the students' favorite meal.
The valid conclusion:
18% of all students in the eighth grade at Lincoln Junior High School have pancakes as their favorite breakfast, but we cannot conclude anything about the percent of the population who have breakfast as their favorite meal.
Step-by-step explanation:
P(t) = 12,000 (2)^(-t/15)
9,000 = 12,000 (2)^(-t/15)
0.75 = 2^(-t/15)
ln(0.75) = ln(2^(-t/15))
ln(0.75) = (-t/15) ln(2)
-15 ln(0.75) / ln(2) = t
t = 6.23