Answer:
Step-by-step explanation:
a) probability a person admitted to the hospital will suffer a treatment-caused injury due to negligence
P(injury) = 4%
P(negligence) = 1/4 = 0.25
We need to find probability (injury)(negligence)
P(injury) * P(negligence) = 0.04*0.25 = 0.01
b) probability a person admitted to the hospital will die from a treatment-caused injury
P(injury) = 4%
P(death) = 1/7
P(Injury) *P(death) = 0.04/7 = 0.00571
c) In the case of a negligent treatment-caused injury, what is the probability a malpractice claim will be paid
P(claim) = 1/7.5
P(payment) = 1/2
P(claim)*P(payment) = 1/7.5 * 1/2 = 0.06
Answer:
The graph is sketched by considering the integral. The graph is the region bounded by the origin, the line x = 6, the line y = x/6 and the x-axis.
Step-by-step explanation:
We sketch the integral ∫π/40∫6/cos(θ)0f(r,θ)rdrdθ. We consider the inner integral which ranges from r = 0 to r = 6/cosθ. r = 0 is located at the origin and r = 6/cosθ is located on the line x = 6 (since x = rcosθ here x= 6)extends radially outward from the origin. The outer integral ranges from θ = 0 to θ = π/4. This is a line from the origin that intersects the line x = 6 ( r = 6/cosθ) at y = 1 when θ = π/2 . The graph is the region bounded by the origin, the line x = 6, the line y = x/6 and the x-axis.
G= 48/4???? that would make sense wouldn't it? because 48/4 would be the total number of points divided by the amount of games in which those points are scored.
A+7
4+7
4+7=11
b-3
5-3
5-3=2
9c
9(10)
9(10)=90