answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
1 year ago
5

A jewelry artist is selling necklaces at an art fair. It costs $135 to rent a booth at the fair. The cost of materials for each

necklace is $4.50. The artist is selling the necklaces at $12 each. The inequality 12n>135+4.50n represents the situation in which the artist makes a profit. a) Will the artist make a profit if she sells 15 necklaces?
Mathematics
1 answer:
mash [69]1 year ago
3 0

Answer: No

Step-by-step explanation:

$12-$4.50= $7.50

$7.50*15= $112.50

The Total cost is $135 She will only be making $112.50 in profits.

You might be interested in
Which statement is true about the mean and median of the numbers of red cubes in the bags?
andrew11 [14]

Answer:

The mean number of red cubes is more than the median number of red cubes.

Step-by-step explanation:

Assuming this is the "Ms. Monroe" question.

5 0
2 years ago
Consider a picnic. if you want to buy enough hot dogs and buns without having any left over, you need to balance the number of p
Leni [432]
No guarantee that there will enough hotdogs for the buns, we must find the common multiple between the usual number of hot dogs and buns in each package.

Since we're looking for the smallest common multiple between 8 and 10, we can use the method shown below to compute for the least common multiple. 

8 = 2³ 
10 = 2 x 5
LCM = 2³ x 5 = 40

To purchase 40 hot dogs and buns, you need to buy 5 packages of buns and 4 packages of hot dogs.

Answer:

Hotdog: 4 packages
Buns: 5 packages
5 0
2 years ago
Emanuel was charged \$32$32dollar sign, 32 for a 14\dfrac29 \text{ km}14 9 2 ​ km14, start fraction, 2, divided by, 9, end fract
mash [69]

Answer:

The cost per kilometer was $2.25

Step-by-step explanation:

<u><em>The correct question is</em></u>

Emanuel was charged $32 for a 14 2/9 km

What was the cost per kilometer?

To find out the cost per kilometer (unit rate) divide the total cost by the total kilometers

<em>Convert mixed number to an improper fraction</em>

14\frac{2}{9}\ km=\frac{14*9+2}{9}=\frac{128}{9}\ km

<em>Find the unit rate</em>

\frac{32}{\frac{128}{9}}=\frac{32*9}{128}=\$2.25\ per\ kilometer

therefore

The cost per kilometer was $2.25

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Brody is purchasing some tools for his workshop. He has a budget of $120 and needs to buy at least 14 tools. Each hammer costs $
STatiana [176]

Answer:

For this case, the first thing we must do is define variables:

x: number of hammers

y: number of wrenches

We write the system of inequations:

10x + 6y <= 120

x + y> = 14

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
8,000 is blank as 800
Alecsey [184]

8,000 is 10 times as much as 800

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a machine factory produces 2 parts per second. one shift is 10 hours long. what is the production rate, in parts per shift? ente
    14·2 answers
  • According to Nasa, when the International Space Station (ISS) is at an altitude of 385 kilometers, it travels at about 27,707 ki
    14·2 answers
  • If P' (3,6) is the image if P (2,-4) under translation T find the image of (7,2).
    8·1 answer
  • Brenda has a square-shaped photo frame. If the area of the square frame is 123 square inches, which statement is true?
    9·2 answers
  • Sergei buys a rectangular rug for his living room. He measures the diagonal of the rug to be 18 feet. The length of the rug is 3
    9·2 answers
  • Brian scored 1/10 of the points for his basketball team in the state championship game. Joe scored 1/4 of the points. Together t
    12·2 answers
  • Kelsey newberg is a robotics technician she earns $21.50 per hour for 40 hours and time and a half for overtime over 40 hours if
    5·2 answers
  • Two ballpoint pens are selected at random from a box that contains 3 blue pens, 2 red pens, and 3 green pens. If X is the number
    8·1 answer
  • Company B loses $1575 for every employee who quits before 90 days what is the total amount the company will lose employees quit
    8·1 answer
  • To convert a measurement, Pete must move the decimal point to the left 4 places. This is a shortcut for an operation. Which oper
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!