Answer:
The installations at the Maumee branch would you expect to take more than 30 minutes is 10.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Let x is the installations at the Maumee branch take more than 30 minutes.
The work standards department at corporate headquarters recently conducted a study and found that 20% of the mufflers were not installed in 30 minutes or less.
Therefore, π=0.20
The Maumee branch installed 50 mufflers last month.
Thus, n=50
Mean of the distribution: μ=nπ
Substitute the respective values in the above formula.
μ=(50)(0.20)
μ=10
Hence, the installations at the Maumee branch would you expect to take more than 30 minutes is 10.
Answer:
1000 -25x >250.
Step-by-step explanation:
Let us assume the capacity of a large bottle = 1000 ml.
And the capacity of each small bottle = 25 ml.
Reaming milliliters in large bottles = 250 milliliters.
Number of bottles = x bottles.
The total capacity of the large bottle - capacity of a small bottle × number of bottles > Remaining milliliters in a large bottle.
Therefore, we can set up an inequality.
1000 - 25 × x > 250.
1000 -25x >250.
To make this anion into a complete acid, then this must
be added with Hydrogen ion H+. So the chemical equation looks like:
H+ + SO3(2-)
--> ?
Now to balance it:
H+ + SO3(2-)
--> H2SO3
Answer:
H2SO3
It would be
.888,7/10,3/5,.27
what you would do is convert 7/10 and 3/5 into a decimal to see what order you would place them and 7/10 as a decimal is .7 and 3/5 to a decimal is .6 so .888 is greater then it will be 7/10 then 3/5 then .27
<span>To link the displayed Wright flyer in the museum with the
actual plane, we have to calculate for the relation of the corresponding
parameter. In this problem, for both the display and the actual plane, we are
given with the length. Computing for the ratio gives us,</span>
<span>
ratio = length of the model / length of the actual plane
Length of the model = 35 cm</span>
<span>
We need to calculate for the length of the model in ft.</span>
<span>
length of the model = (35 cm)(1 in/2.54 cm)(1 ft/12 in)
length of the model = 1.148 ft
</span>
<span>
</span>
<span>Going back to the calculation for the ratio,
ratio = (1.148 ft)/21 ft
ratio = 0.055
Therefore, the measurements used in the model is equal to 0.055 times the
actual dimensions.
Error may occur because of the number of significant figures measured for
rounding up or down of the answers after each calculation. </span>