answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
2 years ago
10

Tarun has 4 more than the twice the number of tshirts Deepak has.Mahesh has 2 more than thrice the number of T-shirts that Tarun

has.If the ratio is 6:7 find the number of T-shirts each of them has.
Mathematics
1 answer:
Dafna11 [192]2 years ago
5 0

Answer:

Deepak: 4 t-shirts,

Tarun: 12 t-shirts,

Mahesh: 14 t-shirts.

Step-by-step explanation:

Let x represent number of t-shirts that Deepak has.

Please consider the complete question.

Tarun has 4 t-shirt more than twice the number of T-shirts Deepak has. Mahesh has 2 more than thrice the number of T-shirts Deepak has. If the ratio of the t-shirt that Tarun and Mahesh have is 6 : 7, find out the number of the t-shirt each of them has.​

Since Tarun has 4 t-shirt more than twice the number of T-shirts Deepak has, so the number of t-shirts that Tarun has would be 2x+4.

We are also told that Mahesh has 2 more than thrice the number of T-shirts Deepak has. So the number of t-shirts that Mahesh has would be 3x+2.

Since the ratio of the t-shirt that Tarun and Mahesh have is 6 : 7, so we can represent this information in an equation as:

\frac{2x+4}{3x+2}=\frac{6}{7}  

Cross multiply:

6(3x+2)=7(2x+4)

18x+12=14x+28

18x-14x+12-12=14x-14x+28-12

4x=16

x=\frac{16}{4}=4

Therefore, Deepak has 4 t-shirts.

The number of t-shirts that Tarun has would be 2x+4\Rightarrow 2(4)+4=4+4=12

Therefore, Tarun has 12 t-shirts.

The number of t-shirts that Mahesh has would be 3x+2\Rightarrow 3(4)+2=12+2=14

Therefore, Mahesh has 14 t-shirts.

You might be interested in
For the level 3 course, exam hours cost twice as much as workshop hours, workshop hours cost twice as much as lecture hours. How
natulia [17]
<h2>Answer</h2>

Cost of lectures = $7.33 per hour

<h2>Explanation</h2>

Let e the cost of the exam hours

Let w be the cost of the workshop hours

Let l be the cost of the lecture hours.

We know from our problem that exam hours cost twice as much as workshop, so:

e=2w equation (1)

We also know that workshop hours cost twice as much as lecture hours, so:

w=2l equation (2)

Finally, we also know that 3hr exams 24hr workshops  and 12hr lectures cost $528, so:

3e+24w+12l=528 equation (1)

Now, lets find the value of l:

Step 1.  Solve for l in equation (3)

3e+24w+12l=528

12l=528-3e-24w equation (4)

Step 2. Replace equation (1) in equation (4) and simplify

12l=528-3e-24w

12l=528-3(2w)-24w

12l=528-6w-24w

12l=528-30w equation (5)

Step 3. Replace equation (2) in equation (5) and solve for l

12l=528-30w

12l=528-30(2l)

12l=528-60l

72l=528

l=\frac{528}{72}

l=\frac{22}{3}

l=7.33

Cost of lectures  = $7.33 per hour



3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Identify the 17th term of a geometric sequence where a1 = 16 and a5 = 150.06. Round the common ratio and 17th term to the neares
Mashutka [201]
The geometric sequence formula is expressed as an =  a1 * r^(n-1) where n is an integer. In this case, upon substitution, 150.06 = 16 * r^(4). extracting r, r is equal to 1.75. Hence the 17th term from the formula is equal to 123802.32.


8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Ralph is paid twice per month. His work offers a flexible-spending account to be used for medical expenses. This plan allows Ral
slava [35]
In this question, we're assuming Ralph had 0 in his saving funds to start with.

The glasses cost 1200 dollars.

There are 12 months in a year.

Each month, Ralph is given his check two times, that means that Ralph receives his check 2(12), or 24, times per year.

Divide 1200 (the cost of the glasses) by 24 (the amount of times Ralph is given his check)

1200 / 24
Divide both numerator and denominator by 12
100 / 2
Simplify
50

Ralph should have put 50 dollars per pay check to pay for the glasses.

A is your answer.

Have an awesome day! :)
6 0
1 year ago
Calvin bought 5 packets of cheese and 3 burgers for $29.99. At the same prices, Alex bought 3 packets of cheese and 7 burgers fo
grandymaker [24]
5c+3b=29.99
3c+7b=32.71
15c+9b=89.97
15c+35b=163.55
26b=73.58
b=2.83 
c=4.30
3 0
1 year ago
Use an inequality symbol (&lt;, &gt;, =, ≥) to compare −17 ____ −1
o-na [289]

A is the right answer

God Bless

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Rotate : energy :: stop:
    5·2 answers
  • Maggie bought 3/4 of a pound of bananas and 4 boxes of cereal for $10.11. If each box of cereal cost $2.40, what was the price o
    13·2 answers
  • If 1 British pound equals 1.6972 Swiss francs, then 1 Swiss franc equals approximately how many British pounds?
    15·2 answers
  • Julie will build a rectangular pen for her dog against a barn. A wall from the barn will form one side of the pen. She has 32 m
    7·2 answers
  • Craig has £13.40 he sees this offer in a restaurant :main courses £8.90 each.Buy one main course and get the second half price.
    9·1 answer
  • The areas of the squares created by the side lengths of the triangle are shown. Which best explains whether this triangle is a r
    9·2 answers
  • What do Virtually all of the 7 million millionaires in the United States do??
    5·1 answer
  • Jade has $451.89 in her checking account. After 3 checks, each for the same amount, are deducted from her account, she has $358.
    12·2 answers
  • A mutual fund owns 20,000 shares in Company Y. Company Y has 2 million shares issued. In one particular year, Company Y announce
    5·1 answer
  • Figures R, S, and T are all scaled copies of one another. Figure S is a scaled copy of R using a scale factor of 3. Figure T is
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!