<span><span>u2</span> – 11u + 24 = 0 where u = (x2 – 1) the first awnser, a.</span>
Add all of the percents up and then divide by 3. You get 89.6%
Then, 15 - x is the distance ran in the second part.
The time, t1, for the first part is t1 = xmi / 8mi/h
The time, t2, for the second part is t2 = (15 - x)mi / 20mi/h
The total time is t1 + t2 = 1.125 h
Then x/8 + (15 - x) / 20 = 1.125
To solve for x, multiply both sides by 40 (this is the least common multiple)
5x + 30 - 2x = 45
3x = 15
to find x divide: 15/3=5
And 15 - x = 10 mi.
First part:
Speed: 8mi/h
Distance: 5 mi
Time: 5mi/8mi/h = 5/8 h = 37.5 minutes
Second part
Speed: 20 mi/h
Distance: 10 mi
Average speed: 15mi/1.125h =13.33 mi/h
Distance: 15mi
Time: 1.125 h = 67.5 minutes
Answer:
26.11% of women in the United States will wear a size 6 or smaller
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

In the United States, a woman's shoe size of 6 fits feet that are 22.4 centimeters long. What percentage of women in the United States will wear a size 6 or smaller?
This is the pvalue of Z when X = 22.4. So



has a pvalue of 0.2611
26.11% of women in the United States will wear a size 6 or smaller
Answer:
Step-by-step explanation:
a) Sample statistics are used to estimate population value. Since 48% is a sample proportion, therefore, it is a sample statistic.
b) For 95% confidence level, z* = 1.96.
\hat{p}\pm z^* \sqrt{\frac{\hat{p}(1-\hat{p})}{n}}= 0.61\pm 0.61\sqrt{\frac{0.61(1-0.61)}{1578}}=0.61\pm 0.024 \ or (0.586, 0.634).
We are 95% confident that the true proportion of US residents who think marijuana should be made legal lies between 58.6% and 63.4%.
c)
\\np=1578(0.61)=962.58
\\n(1-p)=1578(1-0.61)=615.42
Since both np and n(1-p), are at least 10, the normal model is a good approximation for these data.
d) As the lower limit of confidence interval is less than 0.5, less than 50% population is also a plausible value of true proportion. This means the statement "Majority of Americans think marijuana should be legalized" is not justified.