Precision is a measure of how close a value is to the
ideal value. In this case, we calculate the difference to know what is the
closest to 4 g:
4.05 – 4 = 0.05
3.98 – 4 = -0.02
4.021 – 4 = 0.021
We can see that the value of 3.98g has the lowest
difference and is therefore the closest to 4g. Hence the most precise is:
<span>3.98 g</span>
To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50
Answer:
Option (D)
Step-by-step explanation:
Given polynomial is,
2x³ - 3x² - 3x + 2
If (x - 2) is the factor of the given polynomial,
By synthetic division we can get the other factor.
2 | 2 -3 -3 2
<u> 4 2 -2 </u>
2 1 -1 0
Therefore, other factor of the given polynomial is (2x² + x - 1)
Now (2x² + x - 1) = 2x² + 2x - x - 1
= 2x(x + 1) -1(x + 1)
= (2x - 1)(x + 1)
Therefore, factors of the given polynomial other than (x - 2) are (2x - 1) and (x + 1)
Option (D) will be the answer.
Answer:
h = 27.3
Step-by-step explanation:
A = bh
h = A/b
h = 210.21 / 7.7
h = 27.3
Let the score of cowboys is x
and giants make score 9 which is twice less than the cowboys score so
giants score will be = 2x -9
and packers scored 14 more than giants that is (2x - 9) + 14
now sum of their scores is equal to 81 it means:
x + (2x - 9) + (2x -9) + 14 = 81
x + 2x - 9 + 2x - 9 + 14 = 81
5x = 81 + 4
5x = 85
x = 17
packers scored = (2x - 9) + 14
= 2 (17) -9 + 14
=38 + 5 = 43 points