Angles PMN and MPN are also 16 because the triangles are isosceles.
The measure of the third angle (angle N) is 148 which also equal to the measure of angle K. The measure of angle PKE is 74 which half of the measure of angle N and angle K.<span />
Answer:
10.55% probability
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The order in which the CDs are chosen is not important. So we use the combinations formula to solve this question.
1 Bach CD, from a set of 4.
1 Beethoven CD, from a set of 6.
1 Brahms CD, from a set of 3.
1 Handel CD, from a set of 2.
So, D=144
4 CDs from a set of 4+6+3+2 = 15.
So, T= 1365
p= D/T= 144/1365 = 0.1055
10.55% probability that she will choose one by each composer
3/4 = 6/x....3/4 = 6/8...notice that proportions are nothing but equivalent fractions
x = 8