Answer:
Correct option: second one -> Andy and Donald do not collide.
Step-by-step explanation:
To find if the boys collide, we need to find if there is a common value of t where the their x position are equal and their y position are equal. To do this, we make x(t) of Andy equal to x(t) of Donald, , then if there is a value for t, we do the same for y(t) and check if the values of t are equal:
24 + 23t = 12 + t
22t = -12
t = -0.5455 seconds
As the time is negative, it will not occur, so the boys will never collide.
Correct option: second one
Answer:
Sum of two rational numbers-
-10 = -5+-5
0= -5+5
15= 10+5
Step-by-step explanation:
Answer:
18%
Step-by-step explanation:
Iliana's math grade increased from 65 to 86.
So, the percentage increase in the her math grade will be
% (Approximate)
Now, Fiona's math grade increased from 70 to 80.
Hence, the percentage increase in her math grade will be
% (Approximate)
So, the difference rounded to the nearest whole number between the approximate percent increases in math grades will be
(32.31 - 14.28) ≈ 18%
So, it is eighteen percent. (Answer)
Answer:
Option c (Upper tailed) is the correct choice.
Step-by-step explanation:
Given that:
The average attendance is:
= 74,900
We will have to test:
⇒ 
or,

Verses,
⇒ 
or,

The other given alternatives aren't connected to the given scenario. So the above is the correct one.
Answer:
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
Step-by-step explanation:
The proportion is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The percentage is the proportion multiplied by 100.
In this question:
210 employees with 8 of more year.
Of those, 64 have the email as their preferred method of communication.
64/210 = 0.3048
0.3048*100 = 30.48%
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.