Answer:
10 inches.
Step-by-step explanation:
If 1 inch represents 150 miles, and there are 1500 miles covered by the map, then the length of the highway on the map is 10 inches.
Answer:
z= 0.278
Step-by-step explanation:
Given data
n1= 60 ; n2 = 100
mean 1= x1`= 10.4; mean 2= x2`= 9.7
standard deviation 1= s1= 2.7 pounds ; standard deviation 2= s2 = 1.9 lb
We formulate our null and alternate hypothesis as
H0 = x`1- x`2 = 0 and H1 = x`1- x`2 ≠ 0 ( two sided)
We set level of significance α= 0.05
the test statistic to be used under H0 is
z = x1`- x2`/ √ s₁²/n₁ + s₂²/n₂
the critical region is z > ± 1.96
Computations
z= 10.4- 9.7/ √(2.7)²/60+( 1.9)²/ 100
z= 10.4- 9.7/ √ 7.29/60 + 3.61/100
z= 0.7/√ 0.1215+ 0.0361
z=0.7 /√0.1576
z= 0.7 (0.396988)
z= 0.2778= 0.278
Since the calculated value of z does not fall in the critical region so we accept the null hypothesis H0 = x`1- x`2 = 0 at 5 % significance level. In other words we conclude that the difference between mean scores is insignificant or merely due to chance.
Let Tony's age = x
He is 4 years younger than his brother Josh, so Josh's age would be x + 4
He is 2 years older than his sister, so her age would be x - 2
He has a twin, which would be the same age, so the twins age is also x
They all add together to equal 66, so you get:
x + x + x+4 + x-2 = 66
Simplify:
4x +2 = 66
Subtract 2 from both sides:
4x = 64
Divide both sides by 4:
x = 64/4 = 16
Tony is 16 years old.
Answer:
Step-by-step explanation:
the bfjfnd hat nsth dum
To figure out this problem, let's set up an equation first to make it easier:
702.50 = 5.5x + 70
x = amount charged per hour
702.50 = 5.5x + 70
-70 -70
-----------------------------
632.5 = 5.5x
/5.5 /5.5
--------------------
115 = x
Owen was charged $115 per hour