Answer:
(5953.52,6046.49)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Mean,
= 6,000 pounds
Sample size, n = 40
Alpha, α = 0.05
Standard deviation, σ = 150 pounds
95% Confidence interval:
Putting the values, we get,
are the limits within which 95% of the sample means occur.
Answer:
How much water is in an empty glass that is 10cm high and has a diameter of 5 cm ?
= 196,25 cm
Step-by-step explanation:
diameter = 5 cm
radius = 1/2 × diameter
radius = 1/2 × 5 = 2,5
How much water is in an empty glass that is 10cm high and has a diameter of 5 cm?
= π × r × r × high
= 3,14 × 2,5 × 2,5 × 10
= 196,25 cm