Answer:
Mean and standard deviation of the sampling distribution of the sample proportions are 76 and 0.0427 respectively.
Step-by-step explanation:
The mean for a sample proportion is given by μ = np
n = sample size = 100
p = fraction of the sample proportion that have what is being tested = 76% = 0.76
μ = 0.76 × 100 = 76.
Standard deviation of a sample proportion = σ = √[p(1-p)/n] = √(0.76×0.24/100) = 0.0427
If Dawn gets 3$ for every lap she completes and 1 mile is 4 laps, and it says she runs 11 miles you would do 4 multiplied by 3, which is 12, once you get that answer you would multiply 12 by 11 and your answer would be: 132$
To check your answer you could do 4x11 which is 44 and you could multiply that by 3 which will also get you: 132$
Answer:
0.2008 = 20.08% probability that among 150 calls received by the switchboard, there are at least two wrong numbers.
Step-by-step explanation:
In a Poisson distribution, the probability that X represents the number of successes of a random variable is given by the following formula:

In which
x is the number of sucesses
e = 2.71828 is the Euler number
is the mean in the given interval.
The probability that a call received by a certain switchboard will be a wrong number is 0.02.
150 calls. So:

Use the Poisson distribution to approximate the probability that among 150 calls received by the switchboard, there are at least two wrong numbers.
Either there are less than two calls from wrong numbers, or there are at least two calls from wrong numbers. The sum of the probabilities of these events is 1. So

We want to find
. So

In which





Then

0.2008 = 20.08% probability that among 150 calls received by the switchboard, there are at least two wrong numbers.
Louis is wrong as you do the things in the bracket first there for you would do this (5x3+3)2= (15+3)2= (18)2= 18x2 = 36