Answer:
a) 1 tsp.
b) 1.5 tsp.
c) 2 tsp.
Step-by-step explanation:
Complete Correct Question
Animals: The label on a bottle of pet vitamins lists dosage guidelines. What dosage would you give to each of these animals? (a) a 18 kg adult dog (b) a 6 kg cat (c) 18 kg pregnant dog
- The dosage listed for adult dog is 1/2 tsp per 9 kg dog weight.
- The dosage listed for adult cat is 1/4 tsp per 1 kg weight.
- The dosage listed for pregnant dog is 1/2 tsp per 4.5 kg dog weight.
Solution
a) 18 kg adult dog
The dosage listed for adult dog is 1/2 tsp per 9 kg dog weight.
9 kg dog weight = (1/2) tsp
18 kg adult dog = (18/9) × (1/2) = 1 teaspoon.
b) 6 kg cat
The dosage listed for adult cat is 1/4 tsp per 1 kg weight.
1 kg cat = (1/4) tsp
6 kg cat = (6/1) × (1/4) = (6/4) = 1.5 teaspoons.
c) 18 kg pregnant dog
The dosage listed for pregnant dog is 1/2 tsp per 4.5 kg dog weight.
4.5 kg dog weight = (1/2) tsp
18 kg pregnant dog = (18/4.5) × (1/2) = 2 teaspoons.
Hope this Helps!!!
First get the difference between the 2008 price and 1990 which is $4.02-$1.37= $2.65. Then the difference you've got which is $2.65, divide it to the current market price which is $4.02 to get the how many percentage it increased since then, $2.65/$4.02= 0.65920398 then multiply it to 100. It would be 65.92 or 66% if rounded off to whole number.
Answer:
This is possible.
Step-by-step explanation:
We can say that m<E=m<E, because of the Reflexive Property
Then, we have angles JKL and ELJ, which are equal through the peripheral angle theorem.
With these two angles, we can say that triangles ELK and EJL are similar, by the Angle-Angle Postulate (AA).
Then we can create this ratio through the Corresponding Parts of Similar Triangles Theorem, (CPST),
.
With this ratio, we can cross multiply to get the desired result
·
·
Hope this helps with your RSM problem
Yup, i caught ya.
Answer:
How much water is in an empty glass that is 10cm high and has a diameter of 5 cm ?
= 196,25 cm
Step-by-step explanation:
diameter = 5 cm
radius = 1/2 × diameter
radius = 1/2 × 5 = 2,5
How much water is in an empty glass that is 10cm high and has a diameter of 5 cm?
= π × r × r × high
= 3,14 × 2,5 × 2,5 × 10
= 196,25 cm
Answer:
He should plan to stop in Springfield.
Step-by-step explanation:
Gilmore is 26 miles away half of that is 13
the closest town to 13 miles is Springfield