In 8 hours, every barber completed 24 haircuts which gave a product of 120. 24 divided by 8 is 3. The answer is 3 haircuts per hour.
When the concentration of a solution is expressed in weight percentages, that is just equal to the mass of solute over the mass of the total solution. For a solution weighing 210 grams, 5% of it is salt. That is equal to
210*0.05= 10.5 g salt
The rest of the amount, determined by difference, is the amount of solvent which is water.
water = 210-10.5 = 199.5 g salt
To solve for the new concentration, you add up 15 g to the already existing 10.5 g of salt in the solution. The water, on the other hand, remains constant.
Concentration = (15+10.5)/(210+15) = 0.1133 or 11.33%
Answer:
d≈288.85
C Circumference
907.46
Step-by-step explanation:
20 pounds of lollipops. 20 x .95 = 19, 10 x 1.1 = 11. sorry i'm awful at explaining math.
Answer:
Kindly check explanation
Step-by-step explanation:
Experiment of tossing a coin twice :
A.) Experimental outcome:
Head = H ; Tail = T ;
Head and Head = HH
Tail and Tail = TT
Head and Tail = HT
Tail and Head = TH
Number of head(s) on toss = z
C)
Experimental outcome ___number of heads(z)
HH _____________________2
TT _____________________ 0
TH _____________________ 1
HT _____________________ 1
D) the random variables defined are discrete because they are only take up integer values within a specified range