Average acceleration: ( v - v o ) / Δ t
v = 0 m/s, v o = 20 m/s, Δ t = 3.5 s
a (average) = ( 0 m/s - 20 m/s )/3.5 s = - 20 m/s / 3.5 s =
= - 5.7142857 m/s² ≈ - 5.71 m/s²
X liters of 10% + (30 - x) liters of 22% = 30 liters of 15%
<span>Plugging in the numbers </span>
<span>x(10) + (30 - x)22 = 30(15) </span>
<span>Distribute </span>
<span>10x + 660 - 22x = 450 </span>
<span>Combine like terms </span>
<span>-12x = -210 </span>
<span>Divide both sides by -12 </span>
<span>x = 17.5 </span>
<span>30 - x = 12.5 </span>
<span>17.5 liters of 10% + 12.5 liters of 22% = 30 liters of 15%
THE TRICK IS TO JUST USE ONLY ONE VARIABLE</span>
Answer:
The answer should be A, let me know if that's wrong.
Step-by-step explanation:
Well when two angles are supplementary they equal 180.
So if angle A is 80 degrees then that would mean that angle B equals 100 degrees.
Hope This Helped :)