Answer:
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
Step-by-step explanation:
According to the given data, we have the following:
monthly amount of $220=R
interest rate is fixed at 2.05%. We require the monthly ineterest rate, hence monthly interest rate= 2.05%/12=0.1708%=0.0017
t=15years×12=180 months
In order to calculate how much should be in the account after 15 years, we would have to use the following formula:
Ap=<u>R(1-(1+i)∧-t)</u>
i
Ap=<u>220(1-(1+0.0017)∧-180)</u>
0.0017
Ap=<u>162,04</u>
0.0017
Ap=$95,321.85
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
<u />
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions here.
<span>
it consists of a rectangle, dimensions L = 4ft and W = 3ft = Ar = 4ft x 3ft = 12 ft^2
</span>then, you have one half of the area of the circle that has diameter R = 3ft - radius will be r = 1.5ft the area of that half will be:
Ac = r^2

/ 2
= (1.5 ft)^2 x 3.14 / 2
= 2.25 ft^2 x 3.4/2
= 7.065 ft^2/ 2
= 3.5325ft^2
A = Ar + Ac
A = 12ft^2 + 3.5325ft^2
A = 15.5325ft^2
<span>At the rate of $2 per square foot, the cost will be:
$ 15.5325*2 = 31.07 </span>
If you knew how to divide, you could answer this problem.