answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neporo4naja [7]
2 years ago
8

If f(x) = f(x)g(x), where f and g have derivatives of all orders, show that f'' = f ''g + 2f 'g' + fg''.

Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]2 years ago
5 0
Differentiating once, we have

f'(x)=f'(x)g(x)+f(x)g'(x)

Differentiating again,

f''(x)=f''(x)g(x)+f'(x)g'(x)+f'(x)g'(x)+f(x)g''(x)
f''(x)=f''(x)g(x)+2f'(x)g'(x)+f(x)g''(x)

as needed.
You might be interested in
The equation y = 5.78 • 1.15x fits the graph of stock XYZ over the past month with an r-value of .9918. How much do you think XY
lilavasa [31]
Not sure if this is right or not, but I chose 125.11 after I typed in the equation, haven’t used R-value at all. Will comment if correct — APEX
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
An investor with a stock portfolio worth several hundred thousand dollars sued his broker and brokerage firm because he felt tha
marusya05 [52]

Answer

The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.

Step-by-step explanation:

You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.  

4 0
2 years ago
Jan had $126. she spent 1/6 of her money on her makeup and 2/3 of her money on shoes. How Much does Jan have left?
Jobisdone [24]

She has 1/6 of her money left, which is $21. 

2/3=4/6, so 4/6 + 1/6=5/6, which means she has 1/6 left.  Divide $126 by 6 and you get $21.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Tickets were sold at four different gates of a high school football stadium. The graph below shows the percent of the total tick
MaRussiya [10]
you have to add 90 +90 3 times then theres your answer :)



6 0
2 years ago
Assemble the proof by dragging tiles to the statements and reasons columns
inn [45]

Answer:

Here, I did the assignment. I wish you good luck!

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A company that manufactures small canoes has a fixed cost of $ 18 comma 000$18,000. It costs $ 120$120 to produce each canoe. Th
    15·1 answer
  • What is the value of y in the following system y= 3x-5 6x+3y=15
    9·2 answers
  • In the diagram above (not to scale), Vx/y = 12.57 meters/second and
    15·2 answers
  • In this problem, a, b, c and d are nonzero integers. If a/b is added to x, the sum is c/d. Which statement can be used to prove
    6·2 answers
  • (1 point) Consider the paraboloid z=x2+y2. The plane 2x−2y+z−8=0 cuts the paraboloid, its intersection being a curve. Find "the
    5·1 answer
  • Triangle RSU is an equilateral triangle. RT bisects US. Find x and y.
    7·1 answer
  • A taxi charges a flat rate of $3.00 plus $1.50 per mile. If Xander has $45.00, which inequality represents m, the distances in m
    6·2 answers
  • Tina is playing a computer game. She starts with 100 points, and she loses points based on the following rules: • Each time a pl
    12·2 answers
  • Prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with
    15·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!