Answer:
6 times
Step-by-step explanation:
There are two events here:
1. Probability to hit snooze button= P(A) = 20%. Also mean P(A') = 80%
2. The probability to miss the bus= B
If Josiah hits the snooze button (A is happen), he misses the bus(B) 25% of the time. It mean P(B | A) = 25%
If Josiah doesn't hit the snooze button (A didn't happen), he won't miss the bus. It mean P (B | A') = 0%
If alarm woke Josiah 120 times , expected times that Josiah miss the bus will be:
P(B | A)* 120 * P(A) + P (B | A') * 120 * P(A') = 25%*20%*120 + 0% * 75%*120 = 6 times
Answer:
7040
Step-by-step explanation:
C= 2000
B = 20/100 x 2000 = 400 + 2000 = 2400
A= 10/100 x 2400 = 240+2400= 2640
2000 + 2400 + 2640 = 7040
−4(5 − 3x) = 12x + 20
Solve for x:
First use the Distributive property:
-20 + 12x = 12x +20
Add 20 to both sides:
12x =12x + 40
Now you can't get X by itself, because both sides of the equation have the same quantity of x ( they both have 12x).
This means there is no solution.
Answer:
The sample consisting of 64 data values would give a greater precision.
Step-by-step explanation:
The width of a (1 - <em>α</em>)% confidence interval for population mean μ is:

So, from the formula of the width of the interval it is clear that the width is inversely proportion to the sample size (<em>n</em>).
That is, as the sample size increases the interval width would decrease and as the sample size decreases the interval width would increase.
Here it is provided that two different samples will be taken from the same population of test scores and a 95% confidence interval will be constructed for each sample to estimate the population mean.
The two sample sizes are:
<em>n</em>₁ = 25
<em>n</em>₂ = 64
The 95% confidence interval constructed using the sample of 64 values will have a smaller width than the the one constructed using the sample of 25 values.
Width for n = 25:
Width for n = 64:
![\text{Width}=2\cdot z_{\alpha/2}\cdot \frac{\sigma}{\sqrt{64}}=\frac{1}{8}\cdot [2\cdot z_{\alpha/2}\cdot \sigma]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BWidth%7D%3D2%5Ccdot%20z_%7B%5Calpha%2F2%7D%5Ccdot%20%5Cfrac%7B%5Csigma%7D%7B%5Csqrt%7B64%7D%7D%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B8%7D%5Ccdot%20%5B2%5Ccdot%20z_%7B%5Calpha%2F2%7D%5Ccdot%20%5Csigma%5D)
Thus, the sample consisting of 64 data values would give a greater precision
Answer:the floor area of the production line is 20000 m^2
Step-by-step explanation:
Let x represent the total area of the factory.
In the factory, two thirds of the floor are is taken up by the production line. This means that the area of the production line is 2/3 × x = 2x/3 m^2
The remaining floor area would be
x - 2x/3 = x/3 m^2
Out of the remaining floor area,three fifths is taken up by the office space. This means that the area taken up by the office space would be 3/5 × x/3 = x/5 m^2
The remaining area would be
x/3 - x/5 = 2x/15
The rest is warehouse space. The warehouse space occupies 2000m2. This means that
2x/15 = 2000
2x = 15 × 2000 = 30000
x = 30000/2 = 15000m^2
The floor area of the production line would be
(2 × 30000)/3 = 20000 m^2