1st one is the correct one
I would say cy hopes this help
Answer:
The amount to be pay for coat is <u>$128.70</u>.
Step-by-step explanation:
Given:
The sales tax rate is 7.25% in California.
The cost for a coat in Los angeles is $120.00.
Now, to find amount to be paid.
Sales tax = 7.25%.
Cost = $120.00.
So, amount to be paid = $120 + 7.25% of $120.00.




Therefore, the amount to be pay for coat is $128.70.