<span>Since: v =sqrt(3)/2 s^2h
6779 liters x 0.0353cu ft/1 liter= 239.299 cu ft
but by proportion s/h = 10/25
s = 10/25 h
and v = sqrt(3)/2 (10/25 h)^2 h
239.299 = 0.139 h^3
h = (239.299/0.139)^(1/3) = 11.985 ft</span>
Answer:
4
Step-by-step explanation:
If sandwiches are 6 dollars each, then chips are 3 dollars, she only bought 5 sandwiches for 6 each for 30 dollars(5*6=30).So, she has 12 dollars left to spend since she spent 42 dollars. And 4 *3=12so she only bought 4 bags of chips.
If you call x the total value of the sales, the sale over 12,000 will be: g(x) = 12,000 - x.
And the commission is 4.1% of that = 0.041 * (12,000 - x) = 0.041 * g(x)
So, if f(x) = 0.041x, to calculate the commission you first have to calculate g(x) = 12,000 - x, and the f(g(x))=0.041[12,000 - x].
Which leads you to the solution for the commission as [f o g] (x) = f (g(x)) = 0.041 (12,000 - x).
Answer: [ f o g] (x)
As the normal distribution is symmetric the mean is (36 +
42) / 2 = 39
p(X < 42) = 1 - 0.063 = 0.937
From tables Φ (1.53) = 0.9370
From this time:
42 is 1.53 standard deviations above the mean
42 = 39 + 1.53s
1.53s = 3
Standard deviation is = 1.96
Answer:
$13,177.97
Step-by-step explanation:
Compound Interest Formula

A = final amount
P = initial investment
r = interest rate
n = number of times the rate is applied during a time period
t = number of times the time period has elapsed
