Answer:
39.5 ft
Step-by-step explanation:
The mnemonic SOH CAH TOA reminds you of the relation between angles and sides of a right triangle.
Tan = Opposite/Adjacent
This lets us write two equations in two unknowns:
tan(67°) = AD/CD . . . . . . . . . . angle at guy point
tan(39°) = AD/(CD+32) . . . . . .angle 32' farther
__
Solving the first equation for CD and using that in the second equation, we can get an equation for AD, the height of the tower.
CD = AD/tan(67°)
tan(39°)(CD +32) = AD . . . . eliminate fractions in the second equation
tan(39°)(AD/tan(67°) +32) = AD
32·tan(39°) = AD(1 -tan(39°)/tan(67°)) . . . simplify, subtract left-side AD term
32·tan(39°)tan(67°)/(tan(67°) -tan(39°)) = AD . . . . divide by AD coefficient
AD ≈ 39.486 . . . . feet
The tower is about 39.5 feet high.
They are comparing the number of cats in teh shelter to the number of dogs in the shelter.
Answer:
I think it is maybe 19% but Idk.
Because 14 would seem to low without work and the other are pretty high so im just guessing.
Answer: 6 hours
Step-by-step explanation:
18 ÷ 3 = 6 hours :)
Answer:
12.5 m
Step-by-step explanation:
recall that 1 km = 1000 m
hence 90 km/h is equivalent to 90 km/h x 1000 m/km = 90,000 m/hr
also recall that 1 hour = 60 x 60 = 3600 s
hence 90,000 m/hr is equivalent to 90,000 m/hr x (1/3600) hr/s = 25 m/s.
given that is eyes were closed for 0.5 s.
in 0.5s, he travelled :
0.5s x 25 m/s = 12.5 m