Answer:
5.75 - 1/2 times 8 divided by 2 + 6
Step-by-step explanation:
Answer:
a) 0.00019923%
b) 47.28%
Step-by-step explanation:
a) To find the probability of all sockets in the sample being defective, we can do the following:
The first socket will be in a group where 5 of the 38 sockets are defective, so the probability is 5/38
The second socket will be in a group where 4 of the 37 sockets are defective, as the first one picked is already defective, so the probability is 4/37
Expanding this, we have that the probability of having all 5 sockets defective is: (5/38)*(4/37)*(3/36)*(2/35)*(1/34) = 0.0000019923 = 0.00019923%
b) Following the same logic of (a), the first socket have a chance of 33/38 of not being defective, as we will pick it from a group where 33 of the 38 sockets are not defective. The second socket will have a chance of 32/37, and so on.
The probability will be (33/38)*(32/37)*(31/36)*(30/35)*(29/34) = 0.4728 = 47.28%
Answer:

Step-by-step explanation:
Entrance fee per head = d
Entrance fee for the 5 friends = 5*d = 5d
Booklet of ride ticket per head = 2.5d
Booklet of ride ticket for the 5 friends = 5(2.5d)
Meal ticket per head = d - 4
Meal ticket for the 5 friends = 5(d - 4)
Total amount paid altogether by the five friends = 
From this breakdown above, the total amount paid by the 5 friends for their meal tickets = 
Answer:
1.53 would be the answer
Step-by-step explanation:
If you are rounding to the nearest hundredth you are rounding to the 2nd decimal place. Since the next number is under 5, we would just drop it.