Answer:1: Row 3
2: Row 2
3:6 and 10
Step-by-step explanation:
I just finished doing the assignment
Answer:
5,340
Step-by-step explanation:
Hi there:)
Amount invested in stock
=5000×0.6=3000
Amount invested in a saving account
5000-3000=2000
The stock increases 9% in the first year
3,000×(1+0.09)=3,270
and loses 4% of its value the second year
3,270×(1−0.04)=3,139.2
Amount of a saving account after two years
2,000×(1+0.049)^(2)=2,200.8
the total amount gained during the 2 years
3,139.2+2,200.8=5,340...answer
Hope it helps
Answer:
Their will be enough water for each student to consume 2 cups of water.
Step-by-step explanation:
Grade 3, 4 and 5 have their annual field day together . Each grade level is given 16 gallons of water. This means the three grades have 16 × 3 = 48 gallons of water.
The total students involved is 350 student. The total student is the sum of the student in all three grades.
Since the water will be distributed to the students in cups let us convert gallons to cups.
1 gallons = 16 cups
48 gallons = ? cups
cross multiply
48 × 16 = 768 cups.
768 cups of water is available to be shared among the 350 students.
1 student is entitled to 2 cups of water.
350 students will consume 350 × 2 = 700 cups of water.
Therefore, their will be enough water for each student to consume 2 cups of water.
Answer:
c = 3/4
Step-by-step explanation:
Lets set up an equation.
You can get
3-5c + 1 = 1-c to show that it is one less.
now we can solve it.
So by combining like terms, we get:
4-5c = 1-c
that then becomes:
3-5c = -c
--> 3 = 4c
--> c = 3/4
$12 times X - 15
Hope this is right,
xXharleyquinn04Xx