answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neporo4naja [7]
2 years ago
15

On a trip, you had to change your money from dollars to euros. You got 450 euros for 600 dollars. Which is a unit rate that desc

ribes the exchange? A.0.75 euros per dollar B.4.5 euros per dollar C.6 euros per dollar or D.6 euros per dollar
Mathematics
1 answer:
chubhunter [2.5K]2 years ago
7 0
The number of Euros received against 600 dollars = 450
Then
For 1 dollar, the number of euros = (450/600) euros
                                                       = (45/60) euros
                                                       = ( 3/4) euros
                                                       = 0.75 euros
So the unit rate that describes the exchange rate is 0.75 euros per dollar. So the correct option among all the options given in the question is option "A". I hope the procedure for getting to the correct result is clear enough for you to understand. In future you can use this procedure for solving similar problems.


You might be interested in
Mua hàng hóa 10000kg về nhập kho,Đơn giá 200 000đ/kg,thuế gtgt là 10%,trả bằng chuyển khoản 50%,còn nợ người bán.Chi phí vận chu
Savatey [412]
I don’t think so it’s right question
6 0
2 years ago
Marla made an error when solving the equation shown. What was her error ,and how should she fix it?
AleksandrR [38]

In Step 1, she used the Distributive Property incorrectly. She should have distributed the 3 to the 2. The equation should have been

3x + 6 + 1 = 24.

8 0
2 years ago
Simplify the following expression into the form a + bi, where a and b are rational numbers.
vagabundo [1.1K]
The answer is -16 - 10i.

Using the distributive property on the first part, we have:
-2i*7--2i*4i + (3+i)(-2+2i)
-14i+8i² +(3+i)(-2+2i)

Using FOIL on the last part,
-14i+8i²+(3*-2+3*2i+i*-2+i*2i)
-14i+8i²-6+6i-2i+2i²
-10i+8i²-6+2i²

Since we know that i = -1,
-10i+8(-1)-6+2(-1)
-10i-8-6-2
-16-10i
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find a12 of the sequence 1/4,7/12,11/12,5/4,
Ludmilka [50]

Answer:

Your ans is. a12 = 47/12

Step-by-step explanation:

First, you need to find if the series has a common ratio or a common difference between each term. Based from observation, there is a common difference of 1/3 so the series is an arithmetic series.

The solution for this problem goes like this

an=a1+(n-1)d

a12=1/n+(12-1)(1/3)

a12=47/12

Hope it helped you.. Please mark BRAINLIEST

Tysm

8 0
2 years ago
In Jana's closet she has 5 pairs of black shoes and 11 pairs of leather shoes. Two of her pairs of shoes are both black and leat
Delvig [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

I'm not sure about the 2nd one, though I think it is D, BUT DON"T TAKE MY WORD ON IT! On the first one the answer is C, add 5 + 11, then because 2 pairs are black and leather, subtract 2 from both sides.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 600 can be written as 2a x b x cd where a,b,c and d are all prime numbers find the values of a, b, c and d
    10·1 answer
  • Sales tax on an item is directly proportional to the cost of the item purchased. If the tax on a $600 item is $42, what is the s
    7·1 answer
  • You work at a fruit market. Bananas cost 50¢ a pound. A customer hands you a bunch of bananas that weighs 3 pounds. How much sho
    10·2 answers
  • Wanahton is cooking a breadstick on a rectangular baking sheet measuring 9\dfrac129
    12·1 answer
  • Two independent simple random samples are taken to test the difference between the means of two populations whose variances are
    9·1 answer
  • An account earns simple annual interest.<br><br> $925 at 2.3% for 2.4 years
    7·1 answer
  • The dot plots below show rainfall totals in the Highlands and Lowlands areas of a certain region.
    12·1 answer
  • Four rulers and three pencils cost £2.15 Three rulers and four pencils cost £2.05 Work out the cost of a ruler and the cost of a
    13·1 answer
  • It takes 45 minutes to drive to the nearest bowling alley taking city streets going
    8·1 answer
  • 6 points Emily’s family needs to rent a moving truck to move their belongings to a different house. The rental cost for Trucks-A
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!