Ni : Zn: Cu = 7:2:9 =7x : 2x : 9x
7x+2x+9x = 3.8
18x=3.8
x=3.8/18=1.9/9≈0.21
Ni: 7x=7*0.21=1.47 ≈1.5 kg
Zn: 2x=2*0.21=0.42≈0.4 kg
Cu: 9x=9*0.21=1.89 ≈1.9 kg
Check 1.5+0.4+1.9 =3.8 True
<span>Calculating the number of kg of each ingredient required per batch is nothing more than multiplying the number of kg per bag times 250. But the information given is woefully inadequate for answering the second part of the question. All you know is the cost of the ingredients and nothing about the fixed costs of running the factory, nor the company's G&A, nor the desired profit margin. If they sell just for the cost of the ingredients, they would go broke in a month.
</span><span>John
e^i^pie + 1 = 0</span>
We need to know the function that models the difference in the number of customers visiting the two stores.
We know the function that models the number of customers in the cafeteria
W (x) = 0.002x3 - 0.01x2
We also know the function that models the number of customers who visit the ice cream parlor
R (x) = x2 - 4x + 13
Therefore the difference, D (x), in the number of customers visiting the two stores is:
D (x) = W (x) - R (x)
D (x) = 0.002x ^ 3 - 0.01x ^ 2 - (x ^ 2 -4x +13)
D (x) = 0.002x ^ 3 - 0.01x ^ 2 - x ^ 2 + 4x -13
D (x) = 0.002x ^ 3 - 1.01x ^ 2 + 4x -13
<span> The answer is the third option</span>
Answer:

Step-by-step explanation:
The volume V of the fountain is equal to:
V = L*W*h
Where L is the lenght of the fountain, W is the width of the fountain and h is the high of the fountain
We already know that h is equal to x. On the other hand, if we cut a square with side of length x, L and W are calculated as:
L = 18 - 2x
W = 12 - 2x
So, replacing L, W and h on the equation of the volume, we get:
V = (18-2x)*(12-2x)*x
Finally, simplifying the function we get:


Answer:
option D
Step-by-step explanation:
x-2y≥-12
-2y≥-x-12
y≤0.5x+6
has to be a solid line since y is less than or equal to 0.5x+6
so, options 1 and 3 are not applicable
also, in y≤0.5x+6 , y is less than or equal to this line, thus it only exists on the line and to the right of it (below it)
so, option 2 is wrong also, leaving us with option 4 or D, which in this case is the answer
I attached a file of this inequality's graph to prove my answer once more