To solve this problem you must apply the proccedure shown below:
1. You have that the lenght ot the board is 6 feet and <span> forms a 60 degree angle with the ground. Therefore, you have:
Sin</span>α=opposite/hypotenuse
α=60°
opposite=x
hypotenuse=6
2. When you substitute the values, you obtain:
Sin(60°)=x/6
3. Now, you must solve for x, as following:
x=6Sin(60°)
x=5.19
Therefore, the answer is: 5.19 feet.
Answer:
The probability that the man is greater than 74 inches is 0.1587
Step-by-step explanation:
The required probability is found by evaluating the area under the corresponding distribution curve for the corresponding values
The standard normal variate factor (Z) is given by

where
is mean of the data
is the standard deviation of the data
Thus corresponding to x = 74 the Z factor equals

Using the standard normal distribution table corresponding to mean of 70 and deviation of 4 the area under the curve corresponding to Z = 1 equals
0.1587
This question is incomplete because it lacks the appropriate figure. Find attached to this answer the diagram of the figure.
Answer:
8%
Step-by-step explanation:
The formula for Probability =
Numbers of possible outcomes ÷ Number of events.
From the diagram, Number of Possible outcomes is given as = Number of Adults that prefer auto racing = 179 adults
Number of events is obtained from the questions as the Number of Adults = 2237 adults
Probability that an adult chosen at random prefers auto racing = 179 adults /2237 adults
= 0.0800178811
Rounding my answer to the nearest whole percent, the probability that an adult chosen at random prefers auto racing
= 0.0800178811 × 100
= 8%