The answer is true but other factor may come into play such as the cost and reliability of the supplier so these should be taken into account when choosing a supplier
Answer:
16,900
Explanation:
Ending Inventory = 30% x 12,000 = 3,600
Beginning Inventory = 30% x 19,000 =5,700
Thus;
19,000 + 3,600 – 5,700 = 16,900
Therefore the Porch Cushion Company need to purchase in August,900 pound of foam of Cushion.
Answer:
A. $55,000.
Explanation:
The cost of the new machine in 2009 is $600,000
The residual value was $50,000
Useful life is ten years
Under the straight-line depreciation method, the depreciation amount in 2020 will be
The depreciable amount the machine cost - residual value
= $600,000 - $50,000
= $550,000
The depreciation rate will be 1/10 year x 100 = 10%
depreciation per year will be 10% x 555,000
=10/100 x 550,000
=$55,000
Depreciation 2010, the second year will $55,000 since the depreciation amount is a constant figure under the straight-line method.
Answer: Optimize more ways in how the search engine can reach people better and solve problems with little or no challenges
Explanation:
Google has to look for ways in how the search engines can reach a wider audience and how they can easily answer people's question without much referrals. Most people get tired when they come online to search for an answer to a question and they are being referred severally to other sites and they end up not getting the desired answer at the end f their search. Google should look for ways in designing their tool to provide answers immediately with little or no bulky referrals.
Answer: <u><em>The court should rule in favor of the collector, because in this case the restitution are an competent rectification for the individual. </em></u>
In broad terms, particular performance is not available as a rectification for breach of a agreement when restitution are an adequate rectification for the non breaching organization.