Well it raises the price of goods such as a juice bottle costing 3.00 dollars and adding a 4% increase to that price. also another aim is better jobs for people, making sure that everyone can find a job
Answer:
Twitter's amended S-1 filing
Maximum estimated capital expenditures in 2013:
= $98 million
Explanation:
Twitter's capital expenditures in 2013 can be estimated by subtracting the long-term or non-current assets of 2012 from 2013.
The 2013 long-term assets (Property and equipment, net) are worth $284,024,000
The 2012 long-term assets (Property and equipment, net) are worth $185,574,000
The capital expenditure in 2013 = $98,450,000
The implication is that Twitter added to (or increased) its property and equipment by $98,450,000, which represent new capital expenditures in 2013.
Twitter filed SEC Form 1-A (S-1) with the Securities and Exchange Commission (SEC) when it was seeking exemption for registration requirements for its public offerings as an "emerging growth company," as it is "allowed by the federal securities laws to elect to comply with certain reduced public company reporting requirements for future filings."
Answer:
fringe benefit expense 4,300
Wages expense 72,000
Payroll tax expense 8, 100
Cash 84,400
Work In Process 70,896
Factory Overhead 13,504
Fringe benefit expense 4,300
Wages expense 72,000
Payroll tax expense 8, 100
Explanation:
The first entry will be the payment to the employees wages, benefit and payroll taxes.
Then, in the second entry we will capitalize this expenses into the WIP for the amount of direct labor.
And, into actual overhead for the amount of indirect labor.
Answer:
- 2015 = $94
- 2016 = $128.50
- 2017 = $115
Explanation:
A Market Basket is used to calculate inflation overtime by tracking the change in prices of a specific and permanent number of goods and services.
The formula for calculating the market basket is;
Cost of Market Basket
= ∑(Price of good * Basket Quantity of good)
2015
Cost of Market Basket = (25 * 0.4) + (2 * 18) + ( 4 * 12)
Cost of Market Basket = 10 + 36 + 48
Cost of Market Basket = $94
2016
Cost of Market Basket = (25 * 0.5) + (2 * 22) + ( 4 * 18)
Cost of Market Basket = 12.5 + 44 + 72
Cost of Market Basket = $128.50
2017
Cost of Market Basket = (25 * 0.6) + (2 * 20) + ( 4 * 15)
Cost of Market Basket = 15 + 40 + 60
Cost of Market Basket = $115
Answer:
The correct answer is letter "C": global new venture.
Explanation:
A global new venture is an investment made by a middle size company abroad that typically has for mission the accomplishment of social well-being. These ventures are characterized by being funded by themselves without the need for a merger or a joint venture.