Answer:
20 blue fish
Step-by-step explanation:
Number of blue fish = x
Number of red fish = x+10
Red fish = 60% of total = 0.6
Total fish = x+x+10 = 2x+10
0.6 = (x+10)/(2x+10)
Solve for x:
1.2x+6 = x+10
0.2x = 4
x = 20
Hope this helps!
Mark as brainliest :))
Answer:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Population mean, μ = 473 mL
Sample mean,
= 472 mL
Sample size, n = 30
Sample standard deviation, σ = 0.2
First, we design the null and the alternate hypothesis
Representation of 
is the population parameter that represents the population mean.
Thus, for the given situation
represents:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
HI THERE YO!!!!!!"Use Pythagorean Theorem to solve (a right triangle with the base being one of the side lengths and the height being the other side length. a^2 + b^2 = c^2
64^2 + 100^2 = length of diagonal ^2
4096 + 10000 = 14096
The length of the diagonal is the square root of 14096 or 118.727 meters (rounded to the thousandths place). "
Read more on Brainly -
brainly.com/sf/question/1737729the answer is credited to the user on brainly in the link
hope this helps!!
Answer:
All except the Terry Cloth
Step-by-step explanation:
285 - 60x ; where x represents the number of driving hours.
285 ⇒ <span>The total distance to the state park.
60x </span>⇒<span> </span><span>The number of miles driven after x hours.
60 </span>⇒<span> </span><span>The number of miles driven after 1 hour.
y = 285 - 6x
y </span>⇒<span> </span><span>The number of miles left to drive each day.</span>