Answer:
Milk consumed in 30 days = (30 days)(3.25 litres/day) = 97.5 litres
Step-by-step explanation:
You are given a rate at which the milk is consumed (3.25 litres per 1 day). This is just multiplied by the 30 days to get your answer.
Answer:
99.85%
Step-by-step explanation:
The lifespans of meerkats in a particular zoo are normally distributed. The average meerkat lives 10.4 years; the standard deviation is 1.9 years.
Use the empirical rule (68-95-99.7%) to estimate the probability of a meerkat living less than 16.1 years.
Solution:
The empirical rule states that for a normal distribution most of the data fall within three standard deviations (σ) of the mean (µ). That is 68% of the data falls within the first standard deviation (µ ± σ), 95% falls within the first two standard deviations (µ ± 2σ), and 99.7% falls within the first three standard deviations (µ ± 3σ).
Therefore:
68% falls within (10.4 ± 1.9). 68% falls within 8.5 years to 12.3 years
95% falls within (10.4 ± 2*1.9). 95% falls within 6.6 years to 14.2 years
99.7% falls within (10.4 ± 3*1.9). 68% falls within 4.7 years to 16.1 years
Probability of a meerkat living less than 16.1 years = 100% - (100% - 99.7%)/2 = 100% - 0.15% = 99.85%
Answer:
The commission percentage is 2%
Step-by-step explanation:
To find the percentage of a commission, start by dividing the commission amount by the total amount sold.
3,000/150,000 = .02 = 2%
<span>Most ancient societies had symbols to represent numbers, but they did not have symbols to represent operations or unknown quantities. Thus, the problems and solutions to the problems had to be written in word form.</span>