Answer:
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
Step-by-step explanation:
We are in posessions of the sample's standard deviation. So we use the student's t-distribution to solve this question.
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 20 - 1 = 19
95% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 19 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
). So we have T = 2.0930
The margin of error is:
M = T*s = 2.0930*0.16 = 0.3349.
In which s is the standard deviation of the sample.
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 2.92 - 0.3349 = 2.5851
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 2.92 + 0.3349 = 3.2549
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
This is a classic math problem, and it is not solved in a normal way.
<span>1+4=5
2+5=12
3+6=21
8+11=?
There is a pattern that can be spotted. 2+5 does not equal twelve, however 2*(2+5) does equal 12. Below is how to solve the rest of the equations:
</span>1+4=5 -> 1*(4+1)=5
2+5=12 -> 2*(5+1)=12
3+6=21 -> <span>3*(6+1)=21 </span>
8+11=? -> <span>8*(11+1)=96
</span>
This is one way to answer the problem, HOWEVER there is another way to answer the problem that gives the SAME answer, but many people mistakenly believes it gives a different answer. If anyone tries to post the other way of doing this problem, but tells you the answer is 40, please comment on this post or message me and let me know. I will explain why the answer is actually 96 either way.
Answer:
125g
Step-by-step explanation:
You can find the mass of the yoghurt by dividing the mass of the fruit and the yoghurt by the sum of the ratio,(2+5), then multiplying that value by 5.
The information shown here only shows a principal sum, a rate of interest and a period or time. There is no question as to what is needed. But suppose the need is for simple interest, then we calculate using the given information and the formula:
I = PRT
where I is simple interest, P is the principal, R is the rate per year, and T is time
P = 290, T is 6 months which is 0.5 years, R = 12.5 % which is written as 0.125 in decimal fraction.
I = 290 × 0.125 x 0.5 → I = 18.125
Therefore after 6 months , the interest earned will be 18. 125 dollars
Answer:
$13.20/hr
Step-by-step explanation:
A 10% wage increase would amount to 0.10($12) = $1.20. Adding this increase to the starting rate $12/hr results in $13.20/ hr.
A faster way in which to do this is shown below:
Wages after a 10% increase = (1.10)($12/hr) = $13.20/hr