Answer:
a) density of the object is 3995.01, b) the weight scale reads 22N c) the sum individually will be the same with when added together.
Step-by-step explanation:
The weight of the object in air is 8N,
and weight = Mass * acceleration due to gravity = m * 9.81
8/9.81 = 0.815,
upthrust( force acting on the body from the liquid impeding the immersion) on the body when fully submerged = weight in air - weight in water = 8N - 6N =2N
Upthrust = weight of water displaced = 2N = mass * acceleration
2/9.81 = 0.204kg
density of water(1000kg/m^3) = mass of water / volume of water
volume of water displaced = 0.204/1000 = 0.000204m^3 (204cm^3)
volume of water displaced = volume of the solid
density of solid = mass/ volume = 0.815/0.000204 = 3995.01kg/m^3
b) when fully submerge in water the the scale experience according to newton third law of motion ( equal and opposite reaction of forces) additional 2N push so that total weight with the fully submerge solid = 20N + upthrust = 20N + 2N =22N
c) the of two scale reading is before (8N + 20N = 28N) and after (6N + 22N = 28) since there is no loss of matter; the demonstration was in equilibrium.
Answer:
At most 800 magazines the company can print daily with the remaining number of ink cartridges.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:

The above inequality gives the relation for daily supply of ink cartridges where N is the number of newspaper and M is the number of magazines.
Number of newspaper to be printed daily,N = 8000
We have to find the number of magazines at most can the company print daily with the remaining number of ink cartridges.
Puting the value in the given inequality,

Thus, at most 800 magazines the company can print daily with the remaining number of ink cartridges.
Answer:
Step-by-step explanation:
150/x=sin 15
x=150/sin 15 ≈579.56 m
Answer: The correct option is 1.
Explanation:
The given piecewise function is,

It means if x<0, then

If
, then

Since the f(x) is defined for x<0 and
, therefore the function f(x) is not defined for
.
From the graph 2, 3 and 4 we can easily noticed that for each value of x there exist a unique value of y, therefore the function is defined for all values of x, which is not true according to the given piecewise function.
Only in figure the value of y not exist when x lies between 0 to 2, including 0. It means the function is not defined for
, hence the first option is correct.
Answer:
B) .35
Step-by-step explanation:
The Central Limit Theorem estabilishes that, for a normally distributed random variable X, with mean
and standard deviation
, the sampling distribution of the sample means with size n can be approximated to a normal distribution with mean
and standard deviation
.
For a skewed variable, the Central Limit Theorem can also be applied, as long as n is at least 30.
In this problem:

Then



So the correct answer is:
B) .35