I suppose that the result is 4000 cm^3 Because 1 liter = 1000 cubic centimeters. Therefore, 4 liters = 4* 1000 cubic centimeters = 4000 cm^3.
In Addition, there is another way to figure out, which is that 1 mL ( milliliters) is equivalent to 1 cubic centimeter. so, If there is 1,000 mL in a Liter then it’s possible to have 4,000 mL in 4 liters. Therefore, 4 liters = 4000 cm^3. Hope this helps.
<span>H(x)=3x-4 what is h(6)
H(6) = 3(6) - 4 = 18 - 4 = 14
answer
H(6) = 14</span>
Answer:
Step-by-step explanation:
Sample size = 95
X=cash carried by the persons
x bar = 8.00
s = sample std dev = 2.50
Std error = 
Hence Z score would be


-0.00
b) 
c) 95% conf interval margin of error = ±
=±0.54782
Confi interval = (8-0.5027, 8+0.5027)
= (7.4923, 8.5027)
C)If conf level increases, then width of interval would increase since critical value would increase.
If sample size increases std error would decrease and hence margin of error.
So interval would decrease.