Answer:
40%.
Step-by-step explanation:
We have been given that the owners of Expo Company John Smith and Susan Jones invested $240,000 and $160,000 into the business respectively. We are asked to find the percentage of business owned by Susan.
Let us figure out total money invested in business by adding the money invested by John Smith and Susan Jones.


Now we will find $160,000 is what percent of $400,000.



Therefore, Susan owns 40% of the business.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that you and a friend play a game where you each toss a balanced coin.
If the upper faces on the coins are both tails, you win $1;
if the faces are both heads, you win $2;
if the coins do not match (one shows a head, the other a tail), you lose $1 (win (−$1)).
Let Y be the amount won
Then Y can take values as 1,2 and -1

The above is the probability distribution for Y.
Annual Social Security benefit = 0.42 x $37,991 = $15,956.22
Annual bills = $1,755 x 12 = $21,060
Outstanding annual bill to be settled after using the Social Security benefit = $21,060 - $15,956.22 = $5,103.78
Monthly supplementary money needed = $5,103.78/12 = $425.32