the square area is 4x4 is 16
each semicircle has a diameter of 4cm.
area of a semicircle is pi * r^2/2
3.14*2^2/2=6.28
since there are 45 sides of a square, 6.28x3=18.84
add 18.84 and 16.
34.84 is your answer.
Answer:
Euclid introduced the axiomatic
Step-by-step explanation:
Answer: B) 4.963±0.019.
Step-by-step explanation:
Confidence interval for population mean ( when population standard deviation is not given) is given by :-
, where
= Sample mean
n= Sample size
s= sample standard deviation
t* = critical t-value.
As per given:
n= 50
Degree of freedom = n-1 =49

s= 0.067 lb
For df = 49 and significance level of 0.05 , the critical two-tailed t-value ( from t-distribution table) is 2.010.
Now , substitute all values in the formula , we get

Hence, a 95% confidence interval for the mean weight (in pounds) of the mulch produced by this company is
.
Thus , the correct answer is B) 4.963±0.019.
Answer:
The answer is "$ 11,961.43"
Step-by-step explanation:
Given values:
P = $ 9500
r= 2.1 %
time (t)= 11 year
total quarterly year =4
Formula:

quarterly time = 


