Time taken by Ria to paint a room = 4 hours
Time taken by Destiny to paint a room = 6 hours
If they work together, they complete 1 job. So,

The LCD of 4 and 6 is 12




Hence, both of them can paint the room in
hours or 2.4 hours.
Answer:
The no. of possible handshakes takes place are 45.
Step-by-step explanation:
Given : There are 10 people in the party .
To Find: Assuming all 10 people at the party each shake hands with every other person (but not themselves, obviously) exactly once, how many handshakes take place?
Solution:
We are given that there are 10 people in the party
No. of people involved in one handshake = 2
To find the no. of possible handshakes between 10 people we will use combination over here
Formula : 
n = 10
r= 2
Substitute the values in the formula





No. of possible handshakes are 45
Hence The no. of possible handshakes takes place are 45.
Answer:
A shape with two pairs of parallel lines, perpendicular lines, and two pairs of equal sides can be best described as a rectangle.
Given that t<span>he x-axis represented the number of small tanks and the y-axis represented the number of large tanks.
Given that </span>h<span>is small tanks would require 2 oz of conditioner and his large tanks would require 6 oz of conditioner and there are a total of 72 oz of water conditioners available.
The line representing the various combinations of </span>tanks he could put the water conditioner into is given by 2x + 6y = 72.
Since, t<span>he manager labeled only the intercepts.
The x-intercept is the value of x when y = 0 and is given by
2x + 6(0) = 72
x = 72 / 2 = 36
Thus, the x-intercept is (36, 0)
</span>
<span>The y-intercept is the value of y when x = 0 and is given by
2(0) + 6y = 72
y = 72 / 6 = 12
Thus, the x-intercept is (0, 12)
Therefore, the points labeled by the manager are: (0, 12) and (36, 0)
</span>
The actual area of the tennis court is 264 m²
First use the scale to find the actual dimensions of the court:
1 cm : 0.8m
30 cm in the drawing would be:
= 0.8 x 30
= 24 m outside
13.75cm in the drawing would be:
= 0.8 x 13.75
= 11 m outside
Area of a rectangle (which is what the dimensions resemble):
= Length x width
= 24 x 11
= 264 m²
In conclusion, the area of the tennis court is 264 m²
<em>Find out more at brainly.com/question/12581267.</em>