Syliva
T=72÷8=9 years
Manul
T=72÷7.25=9.9=10 years
Option A
Answer:
0.717 or 71.7%
Step-by-step explanation:
P(M) = 0.852
P(D) = 0.759
P(M or D) = 0.894
The probability that a randomly selected American has both medical and dental insurance is given by the probability of having medical insurance, added to the probability of having dental insurance, minus the probability of having either insurance:

The probability is 0.717 or 71.7%.
Celia bought a bag of 12 goldfish for $3, Cost of 1 goldfish is $0.25 .
<u>Step-by-step explanation:</u>
The goldfish is a freshwater fish in the family Cyprinidae of order Cypriniformes. It is one of the most commonly kept aquarium fish. A relatively small member of the carp family, the goldfish is native to East Asia.
Here we have , Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 . We need to find the cost of 1 goldfish . Let's find out:
Celia have a bag of 12 goldfish which cost her $3 . So , cost of 1 goldfish is equivalent to
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore, Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 , Cost of 1 goldfish is $0.25 .