Answer:
The company should make the components because incremental costs are $2 less than the purchase price
Explanation:
The cost of making each unit of component = Direct Labour + Direct Material + Variable Overhead*
*The overhead cost of $4 contains both a fixed and variable element. It has been mentioned that 25% of overhead cost is incremental i.e. it increases with each additional unit produced (marginal cost). The incremental cost is the variable element.
Variable element = $4 x 25% = $1
Fixed element = $4 x 75% = $3
Thus, the cost of making each unit of component = $5 + $2 + $1 = $8,
whereas the cost of purchasing each unit of complement is $10. Hence, the company should produce the component as it is less by $2 ($10 - $8) to produce than it is to purchase.
Available Options are:
A. Investors' allowable investment depends on the accredited or non-accredited status.
B. Investors may invest a combined $50 million within a 12-month period.
C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Answer:
Option C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Explanation:
The non-accredited investors do not invest more than $1 million for first year. Furthermore, for Investor it also imposes investment in current business conditions which says that Investor can invest in its business with greater of:
1. $2000
2. Or the lesser of (If the net worth of Wendy is less than $100,000)
- 5% of its total income for the year
- Net worth
There is also an option which is available if the net worth of Investor exceeds above $100,000 then he can invest up to lesser of 10% of his income or net worth, otherwise he will have to follow the above conditions.
Here, it also has an upper limit, which means that the investor can not invest more than $100,000 in the subsequent year, whatever the level of net worth or income he had for the year.
This means the non-accredited investor can not invest more than $1 million.
Answer:
Cultural capital
Explanation:
Cultural capital consists of knowledge about artistic trends and cultural acts that one can use to establish oneself in society, and demonstrate a particular social-standing. It also consists of tastes, preferences, and even ways of speaking, living, and moving.
The term was coined by French sociologist Pierre Bordieu. According to him, cultural capital is a form of class distinction, because the access to certain cultural products depends on variables such as race, ethnicity, income, sex, and religion.
Answer: She updates her online profile regularly and participates in work related online discussions.
Explanation:
Answer:
$60,000
Explanation:
Hansen's annual salary allowance= 30,000
Hernandez's annual salary allowance= 10,000
annual interest allowance of Hensen= 0.1 × 50,000= 5000
annual interest allowance of Hernandez= 0.1 × 50,000= 5000
Remaining balance=100000- 5000-5000-30000-10000= 50000
Share of each partner from remaining balance= 25000
Hensen's income= 25,000+ 5000+ 30000= 60,000