I found that the given prices are $ 4 per pack of pens and $ 3 per pack of penciles.
The question is how much the bookstore spent on pens.
Then you have to multiply the number packs of pens, which is 1,528, times the price per pack pens which is $ 4.
So, the answer is: 1528 packs of pens * $ 4 / pack of pens = $6112.
Answer:
10 blocks
Step-by-step explanation
check the image attached, the y coordinate of his school and house are the same that is, -2 so all we have to do is check the distance between x coordinates
that is , -7 and 3
distance between school and his house = 3 - (-7) = 10 blocks
X-3y=6
x+y=2
this is an substitution problem
so first you can do is rewrite the problem by subjection one variable
x=3y+6
then substitute this in the other proble
x+y=2
(3y+6)+y=2
4y+6=2
4y=2-6
4y=-4
y=-1
then substitute the no. in the original equation.
x=3y+6
x=3(-1)+6
x=-3+6
x=3
now you got the intercepts and you draw the line and check.
it's in the IV quadrant
Answer:

Step-by-step explanation:

Step 1: Divide the numbers

Step 2: Simplify

Step 3: Simplify

Therefore, the simplified answer is 