Answer:
D. 34.00%
Explanation:
The computation of the new contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution Margin = Net Sales Revenue - Variable Expenses
where,
Net sales revenue is
= 604 units × $32.5
= $19,630
The variable expense = Total material cost + total labor cost
Total Material Cost = 604 units × $14.36 = $8,673.44
Total Labor Cost = 604 units × $7.09 = $4,282.36
So, the variable expense is
= $8,673.44 + $4,282.36
= $12,955.8
Now
Contribution margin = $19,630 - $12,955.8 = $6,674.2
And,
Contribution margin ratio = Contribution margin ÷ net sales
So, Contribution margin = $6,674.2 ÷ $19,630
= 34.00%
<span>The current state of the US economy is in growing strength with respects to the former cabinet. Globalization is affecting the US economy. Primarily through technology and social feeds. We are in the information Era. As far as jobs, off shoring in our economy was once always a viable option. Now that we have a president who insists on the "American Made" branding has emboldened some companies to minimize their operations abroad and increase facilities at home. I work on software, and my job requires me to be in a wireless world. It is hard to compete with companies who hire third party IT hosts in other countries because it is simply cheaper. But, I find other means for work.</span>
Answer:
B. False
Explanation:
Land held for possible plant expansion would NOT be included as an operating asset when computing return on investment (ROI).
Return on investment (ROI) is used to measure the profitability of an investment. It helps to compare the gain or loss from an investment in relation to its cost.
Return on investment can be used to determine
1. Profitability of a stock investment,
2. Profitability of the purchase of a business investment
3. Profitability of a real estate business
ROI = Net return / cost of investment × 100
Net return= Final value of investment - initial value of the investment
Answer:
She should use;
B. Easement
Explanation:
We can explain each word given as follows;
1. Encumbrance: this is a claim by a non owner to a property. Encumbrance can restrict or limit the usage and transfer of the property to another owner until it is lifted.
2. License: this is a document that gives one the authority or the right to undertake a given activity. The activity is usually professional or business. In case of a professional, the license can be in the form of a practicing license provided by a regulatory body. In the case of a business, a business license can be sought out from the relevant governing authority whose jurisdiction the business falls.
3. Covenant: a covenant is a mutual agreement between two or more parties on a common thing. The covenant is usually formal and can be legally binding.
4. Easement: an easement is a right that is given temporarily by the owner to another individual to enter or access the owner's property. The usage of the property by the non owner must be specific. In general, easements are common especially when dealing with utility companies or in usage of access roads. In our case, the homeowner being the owner of her yard gave an easement to reach a basketball court by granting seasonal permission to cross the yard.
Answer:
Option (b) Decline 20%
Explanation:
Data provided in the question:
Firm X has declared a stock dividend that pays one share of stock for every five shares owned
Therefore,
The increase in number of shares
= [ 1 ÷ 5 ] × 100%
= 20%
Thus,
The earnings per share will decrease by the amount of increase in number of shares i.e decrease by 20%
Hence,
Option (b) Decline 20%