The answer to this question is practical
Practical intelligence refers to people's capability in applying the knowledges that they have into real life situation.
In this particular case, Anwar already knew the effect of clothes depending on the weather, and he apply that knowledge in order to achieve a certain desired outcome
Answer:
$3,900
Explanation:
A speed boat bought for $13,000 depreciates at 10% per annum compounded continuously. What is its value after 7 years?
Round the answer to nearest dollar.
Amount of depreciation per annum = 13,000 x 10% = $1,300
Amount of depreciation in 7 years = 1,300 x 7 = $9,100
Value of Speed boat after 7 years = 13,000 - 9,100 = $3,900
Answer:
e. Agenda Setting
Explanation:
Agenda setting refers to a practice adopted by news channels to place higher emphasis on a news, and making it appear important by consistently and repetitively covering such news.
Such a practice influences an individual's thoughts not with what he/she thinks, but what he/she should think about and consider important.
Through such a practice, the news channels underline the extent to which an issue is important i.e assign significance and importance to an issue by affecting the perceptive mindset of the viewer.
So if a political issue gets covered and getting telecast too frequently, it affects the viewers interpretation regarding the sensitivity or significance of the issue.
Many a times, through agenda setting, the media indirectly feeds it's own biased views in the thought process of the viewers. So rather than making the viewer think on his own and assign weight-age, the media itself assigns importance to an issue.
In the given case, the cable news channel preferred the topic of senator's financial indiscretion over a congressional legislation which wasn't passed. So the channel emphasized upon one issue which as per it was more important than the other and thus follows agenda setting.
Answer:
(A) 4.8 months
Explanation:
After the expiration of a lease, a maximum of one third allowance is usually given.
Therefore, The expected vacancy at the end of this lease can be calculated as follows:
The expected vacancy = 60% × 12 × (2 ÷ 3) = 4.8 months
Therefore, the expected vacancy at the end of the lease is 4.8 months.
The answer in the space provided is sales presentation. In
this stage of selling process, it is where a sales representative tries to
determine which the buyers wants and he or she would likely present products
that would make the buyers think or to have a thought of buying the product
that has been offered down to him or her.