Power
= Work done / Time
= 15000 N * 3 m / 50 s
= 45000/50 N-m/s
= 900 W
It may sound like an extremely low value, but 3.0 / 50 s is also a very slow speed.
Answer:
2.8
Step-by-step explanation:
x2.3, x2.4, 2.8, x2.9, x2.9
Options:
A.
All survey respondents
B.
The proportion of customers who say they are satisfied with their service
C. All customers who use the drive-thru window of this fast food restaurant
D. All customers of this restaurant
Answer:A. All survey respondents
Step-by-step explanation: A population is the total number of people or a particular organism staying in a particular place or from where a sample can be gotten which is to be used for an experiment.
A survey is a research procedure used to obtain data from a pre-determined group of people,this data is about their own view about a given topic of interest in the research.
X-3 = 2x-13
+x +x
-3 = 3x-13
+13 +13
10 = 3x
10/3 3/3
3.3=x