answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
2 years ago
5

Yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. What price did she pay for each pound of pretzels?

Mathematics
2 answers:
Furkat [3]2 years ago
8 0

Answer:

The first step is to multiply by a power of 10, so the divisor is a whole number.

Step-by-step explanation:

disa [49]2 years ago
7 0

Answer:

The first step is to <u><em>Multiply</em></u>  The next step is to <u><em>Divide.</em></u>

Step-by-step explanation:

Ok so if you were wondering what to do on the box that says this

  • Move Decimal
  • Divide
  • Multiply
  • Subtract
  • Bring down

<em>Like my self on this. The answer is simple. Just click them in order from first to last</em>. Wow such detective work I did. I know, it's not much but I was kind of confused on this as well so you might be too. So to explain the actual answer here we go. Now in order to solve these types of problems you have to use a technique called <em><u>PEMDAS</u></em> which stands for.

  • Parenthisis
  • Exponent
  • Multiply
  • Divide
  • Add Subtract

I know I spelled the first one  wrong but its 2 am and I'm doing school for you. Now we have to take into account, does this have any parentheses. This certain problem does not. Now we have to look to see if this problem has exponents, yes it does. As stated in the answer box on the lesson itself. So know we have to take that into concideration(spelled wrong but I dont care this is math class)Now we multiply by a power of 10, so the divisor is a whole number. The next step is to divide by figuring out how many times 25 goes into 105. I know that was copied from the question but oh well. So this was the explanation, I know I didn't solve the whole problem but I had no need to, it wasn't in the question.

You might be interested in
If 2 tacos and 5 drinks cost $20, And three tacos and five drinks cost $25 how much does a taco cost
san4es73 [151]
A taco costs $5
This is because there was no difference in the cost except for $5. The only item added was one taco. Drinks cost $2 each.
4 0
2 years ago
Tucker rode his scooter 10 miles. It took him 55 minutes. How fast was he going? [Type your answer as a decimal rounded to the n
g100num [7]
It would have taken you 5:30 for each mile. 55/10 is 5.5 thats 5 and a half, half a minute is 30 seconds. so 5 minutes and 30 seconds
6 0
2 years ago
In a regression analysis of a first-order model involving 3 predictor variables and 25 observations, the following estimated reg
Gekata [30.6K]

Answer:

a. is not found to be significant.

Step-by-step explanation:

Regression analysis is a statistical technique which is used for forecasting. It determines the relationship between two variables. It determines the relationship of two or more dependent and independent variables. It is widely used in stats to find trend in the data. It helps to predict the values of dependent and independent variables. In the given question, there are 25 observations and the regression equation is given. X and Y are considered as dependent variables.

3 0
2 years ago
How do I do this problem?
Elza [17]
For this problem, here’s how you do it.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following represents the most accurate estimation of 388 - 212?
Anon25 [30]
The right answer is 176
7 0
2 years ago
Other questions:
  • The sum of 4 consecutive integers is 326<br> What is the second number in this sequence?
    5·1 answer
  • A rocket was launched into the air from a podium 6 feet off the ground. The rocket path is represented by the equation h(t)=-16t
    11·1 answer
  • Hannah factored the expression 24xy + 15y. Her work is shown below. 1. GCF (24xy, 15y) = 3y 2. 24xy/3 = 8xy, 15y/3 = 5y 3. 3(24x
    9·3 answers
  • Chen is baking muffins and banana bread for a brunch buffet. He needs 3 and one-fifth cups of flour to make the muffins and 3 an
    6·2 answers
  • Penny charges $5 per hour for babysitting, plus a flat fee of $12 for her travel expenses. Charlene charges $3 per hour for baby
    13·1 answer
  • A birthday celebration meal is $49.20 including tax, but not the tip. Find the total cost if a 15% tip is added to the cost of t
    5·2 answers
  • Rewrite the expression from part B by distributing -1 from each of the negative numbers.
    5·1 answer
  • In politics, marketing, etc. we often want to estimate a percentage or proportion p. One calculation in statistical polling is t
    6·1 answer
  • Bodhi has a collection of 175 dimes and nickels. The collection is worth $13.30. Which equation can be used to find n, the numbe
    15·2 answers
  • Substituting the equation y = 4x + 1 into the equation 2y = -x – 1 will produce the equation ________.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!